קצבת הילדים בישראל - מהנמוכות במערב

יו"ר הועדה לפניות הציבור ח"כ ישראל אייכלר פנה לשר הרווחה ולראש הממשלה בבקשה להתמודד עם דו"ח הביטוח הלאומי.

חיים לב , ח' בתשרי תשע"ז

ישראל אייכלר
ישראל אייכלר
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

המוסד לביטוח לאומי פרסם דו"ח שנתי לשנת 2015 ממנו עולה כי מדינת ישראל נמצאת במקום הרביעי בתחתית הדירוג בהוצאות על רווחה בקרב מדינות ה-OECD.

על פי הדו"ח, המדינות היחידות שמשקיעות ברווחה פחות ממדינת ישראל, הן מקסיקו, צ'ילה ודרום קוריאה.

מלבד זאת, קצבאות הזקנה, הילדים והאבטלה הן מהנמוכות ביותר בעולם המערבי והסיכוי לילד ישראלי להיות עני הוא 1 ל-4.

בעקבות הדו"ח אמר ח"כ ישראל אייכלר (יהדות התורה) כי עניי ארץ ישראל לוקים בכפליים. "במדינות שבהן הסיוע לקצבאות זקנה, אבטלה וילדים נמוכות, גם המסים נמוכים ויוקר המחיה נמוך יותר. כאן הציבור מתרושש בגלל יוקר המחיה והדיור, הנובע ממיסים כבדים. גם הסיוע לעניים נמוכים יותר מרוב המדינות האחרות".

יו"ר הועדה לפניות הציבור פנה לשר הרווחה ולראש הממשלה להתמודד מול הדו"ח של הביטוח הלאומי. "אין שום סיבה מדוע מדינת ישראל צריכה להיות כמו מקסיקו וצ'ילה ולהשקיע ברווחה כגרועות שבמדינות. לממשלה יש תקציב אדיר ומנגנונים מנופחים ובזבוזי עתק, למסודרים והמסתדרים. רוב החרדים נמנים על עניי ארץ ישראל כי המדינה מדירה אותם בכל משרה ובכל תקציב".

הוא הוסיף כי "על עבירות של המדינה נגד עשוקיה אין יום הכיפורים מכפר, עד שירצו את העניים באחד משני דרכים. ראשית, לבלום את יוקר הדיור והמחיה ולהסיר מיסים ממוצרים חיוניים. שנית, לסייע בתקציבי רווחה וקצבאות לקשישים ולילדים. זאת התשובה הנדרשת מכולנו, בימי התשובה הללו".