"המלחמה סללה את הדרך לשלום"

טקס האזכרה הממלכתי לחללי מלחמת יום הכיפורים נערך הבוקר בהר הרצל במלאת 43 שנה למלחמה.

חזקי ברוך , י"א בתשרי תשע"ז

נתניהו בהר הרצל
נתניהו בהר הרצל
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי אייזנקוט, בני המשפחות השכולות ובכירים נוספים השתתפו היום (חמישי) בטקס האזכרה הממלכתי לחללי מלחמת יום הכיפורים בהר הרצל.

ראש הממשלה ציין בנאומו, "המלחמה פרצה לא רק בשל כוונות אויבינו, אלא גם בשל כשלים מנהיגותיים. שניים המה: אחד, חוסר היכולת לזהות את הסכנה בזמן, ושניים, משזוהתה הסכנה, חוסר הנכונות לפעול נגדה מיידית. המחדל זעק לשמיים".

לדבריו, "מי שהיטה את הכף בשעת הסכנה, באותן שעות מבחן, הם לוחמינו אמיצי הלב בחזית, שתי החזיתות. הם לא נשברו תחת משקלה של מהלומת הפתע. הם השקיעו מאמץ עילאי אדיר לבלום בגופם את נחשולי האויב במרחבי החוף של סיני, בשדות הבזלת של רמת הגולן. למרות הזעזוע הגדול שספגנו - והוא היה כרוך במחיר כבד וכואב מאין כמוהו, הכבד במערכות ישראל מאז מלחמת השחרור - למרות הזעזוע הגדול שספגנו, הבית נותר על תלו".

"הוא נשאר עומד בזכות דבר אחד – בזכות תעוזתם של בנינו ובנותינו היקרים שנאבקו כאריות יום ולילה. תחילה במגננה, בהמשך במתקפה נועזת עד שהאיום מעלינו הוסר, עד שתוקפינו הם שחשו את טעם התבוסה. גם היום, כשאני רואה את התמונות, כשאני שומע את הקולות מאותה מלחמה, אני אחוז בהתרגשות וגם בהתרוממות רוח - איזו תעוזה ואיזו גבורה, איזה אומץ לב שהציל את העם והמדינה. זוהי דרכם של לוחמי צה"ל לדורותיהם", הוסיף ראש הממשלה.

ראש הממשלה ציין בנאומו, "מלחמת יום הכיפורים הבהירה לשכנינו שלא יכניעו אותנו בכוח הנשק. היא סללה את הדרך לשלום עם מצרים ובהמשך לשלום עם ירדן. ידנו ממשיכה להיות מושטת לשלום לאלה מבין שכנינו שרוצים בשלום. ועד שיבוא השלום, וגם כשיבוא, נמשיך להיות מוכנים, נמשיך להיות נכונים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו".

"בזכות הנופלים, אנו מוסיפים לבנות את מדינתנו בכל תחום - והיא מפיצה סביבה אור גדול. וסביב העלטה האור גדול שבעתיים. בשלהבת היוקדת הזאת טמונים ניצוצות דמותם של בנינו, של גיבורינו. הם שמאירים לנו את הדרך", חתם נתניהו את נאומו.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, אמר בנאומו, "כאב השכול הוא כאב פרטי, יומיומי, עמוק ומטלטל, אך משפחת השכול הישראלית שגדלה לבלי הכר במלחמת יום הכיפורים פוגשת בתוכה את כולנו".

"מלחמת יום הכיפורים הייתה ועודנה מהאירועים המכוננים של מדינת ישראל", אמר הנשיא והמשיך: "היא הכתה אותנו בתדהמה והותירה אותנו מיוסרים. המשפט 'חורבן הבית השלישי' עדיין חקוק בזיכרוננו, מטלטל כל כך, מערער כל כך. הבית אשר נבנה בעמל, בדמים ובהקרבה כה רבה, כמעט וחישב להישבר. טראומות מהסוג הזה אינן נשכחות, לא מזיכרונן של משפחות, לא מזיכרונן של מדינות. היום, כמו אז, אנו יודעים היטב כי אין לנו את הפריבילגיה להפסיד באף מערכה. אמת, מדינת ישראל אינה מאוימת על ידי שכנותיה כפי שהייתה באותה העת. שני גורמים מרכזיים תרמו לכך ראשית, הפקת לקחים מהותית שהביאה לביסוס עוצמתה של מערכת הביטחון הישראלית על כל אגפיה ושנית, פעילות מדינית וחתימת הסכמי השלום שהביאו לשיפור מערך היחסים הבין-לאומיים של מדינת ישראל."

"ועדיין, חובה עלינו לזכור להיות מודעים לסכנות הרובצות לפתחנו ולהיערך לקדם אותם." הדגיש הנשיא לקראת סיום דבריו והוסיף: "גם כששדה המערכה איננו כפי שהיה, גם כשארגוני טרור תופסים את מקומם של הצבאות הסדירים איננו יכולים להרשות לעצמנו לשכוח את תורת הלחימה הבסיסית, הפעלת הגייסות ופיתוח יכולות התמרון. מלחמת יום הכיפורים לימדה אותנו לא להיכנע לשאננות, להיות דרוכים, להביט היטב בחזיתות השונות בצפון הארץ ובדרומה ולהיות נחושים להגן על הקווים האדומים שחצייתם מהווה עבורנו איום. אנו צריכים להיות מוכנים בו זמנית למלחמות העבר, אתגרי ההווה ואיומי העתיד. עלינו לחיות את השגרה ואת השלום, אל לנו לחדול מכך, אך לצד זאת עלינו לדעת בוודאות ובבטחה שגורלנו בידינו, ושאויבינו - לא יוכלו לנו".