מה הקשר בין מאמרים תורניים להסתה?

בית המשפט הורה למשטרה לפצות ב-8000 ש"ח שני תלמידים מישיבת ניר לאחר ששוטרים עיכבו את אחד מהם והחרימו חוברות עם תשבחות לרב ליאור.

ערוץ 7 , י"ד בתשרי תשע"ז

עו"ד יצחק בם.
עו"ד יצחק בם.
צילום: מרים צחי

בית משפט השלום בירושלים קיבל לאחרונה תביעה שהגישו שני תלמידי ישיבת ניר בקריית ארבע בגין עיכוב אחד מהם בשער יפו והחרמת חוברות שכללו סיכום דברים שנישאו בכנס רבנים בעקבות מעצרו של הרב דב ליאור.

הרשם הבכיר בנימין בן סימון חייב את המשטרה לפצותם ב-8,000 שקלים.

בחודש יולי 2011 עיכבו שוטרים תלמיד ישיבה סמוך לשער יפו בעיר העתיקה שנראה להם "כמו נער גבעות". בחיפוש בכליו מצאו כמה עשרות עותקים של החוברת "לאמיתה של תורה" ובה דברים מן הכנס.

משראו השוטרים את שמו של הרב דב ליאור הם החליטו שמדובר כנראה בהסתה, החרימו את החוברות ועיכבו את הבחור.

בית המשפט מתח ביקורת על התנהלות השוטרים: ''הפכתי בטענות המדינה ובעדות השוטר ונבצר ממני להבין מדוע אוזכרו החוברות בהקשר של הסתה. החוברת הינה קובץ של נאומים של רבנים אשר עסקו בתשבחות לאישיותו ולסמכותו הרוחנית של הרב ליאור.

''נבצר ממני אף להבין מהו הקשר בין האמור בחוברת, לבין מספר אירועי התפרעויות 'ונדליזם' בתחומי ירושלים בכלל והעיר העתיקה בפרט וכן חקירתו של הרב ליאור", הוסיף הרשם הבכיר.

בית המשפט קבע כי לא היה חשד כלשהו לביצוע עבירה ולא הייתה סיבה לערוך חיפוש בכליו של הבחור ולעכבו לתחנת משטרה. כן קבע בית המשפט שהחוברות נתפסו על-ידי המשטרה שלא כדין ועל כן הורה למשטרה לפצות ב-8,000 ש''ח את הבחור שעוכב לשווא ואת חברו שהפיק את החוברת על הרב ליאור.

עו"ד יצחק בם, שייצג את התובעים, מסר בתגובה: "למרבה הצער, בעיר העתיקה קיימת תופעה רחבת היקף של עיכובי שווא של כל מי שכיפתו גדולה ופאותיו לא נראות לשוטרים. אירוע של תפיסת החוברות אך משום שאוזכר בהן שמו של הרב ליאור הביא את התופעה הזאת לשיא של אבסורד וגרוטסקה.

"יש לשמוח על כך שבית המשפט אמר את דברו וקבע בצורה ברורה וחד משמעית, כי עיכובים וחיפושים מעין אלה אינם חוקיים ומי שנפגע מהם זכאי לפיצוי. למרבה הצער נגענו כאן רק בקצה הקרחון. הואיל והשוטרים אינם משלמים את הפיצוי מכיסם, אין לקוות כי המשטרה תפנים את הלקח ותסור מדרכה הרעה", הוסיף עו"ד בם.