עליית מדרגה במאבק על בית הרב קוק

אלמונים קשרו בשרשראות ברזל את הכניסה לבית הרב קוק. רק לאחר הסרתן ניתן היה לקיים את ההקפות השניות המסורתיות במקום.

בני טוקר , כ"ג בתשרי תשע"ז

עליית מדרגה במאבק על בית הרב קוק
עליית מדרגה במאבק על בית הרב קוק
צילום: אברהם בלוך

צילום: אברהם בלוך

אלמונים קשרו בשרשראות ברזל את הכניסה לקומה הראשונה של בית הרב קוק בירושלים, במסגרת המאבקים על הבעלות במתחם ההיסטורי.

רק לאחר הסרת השרשראות ניתן היה לקיים בבית הרב את ההקפות השניות המסורתיות המתקיימות במקום בכל מוצאי שמחת תורה.

יו"ר בית הרב קוק, הרב יוחנן פריד, אומר לערוץ 7 כי ההקפות השניות בבית הרב נערכות עוד מימי הרב אברהם יצחק הכהן קוק זצ''ל. ''זה הסמל לאחדות בינינו לבין יהדות התפוצות שחוגגת היום את שמחת תורה. חמשת אלפים חגגו אמש למרות החבלה, הם לא הצליחו לקלקל את החגיגה".

הרב פריד מקווה שבית המשפט יאשר את החלטת בית הדין הרבני שקבע כי בית הרב ימשיך לפעול תחת הניהול הקיים, "יש בין בית הרב לועד הכללי כנסת ישראל ויכוח שהתחיל מאז פטירתו של הרב קוק האם הבית הזה שייך למשפחתו ולמורשתו כשם שפסק להלכה רבה של ירושלים הרב צבי פסח פרנק, או שזה שייך להם".

"הם לא בוחלים בשום אמצעים. בית הדין הרבני האזורי פסק שאין להם בעלות על המקום אלא לנו, הם מנסים בדרכים שונות לערער על כך והגישו ערעור לבית הדין הגדול. כרגע מי שצריך להכריע בסוגיה זה בית המשפט המחוזי ואנחנו כמובן נקבל כל הכרעה", הוסיף הרב פריד.

לדבריו, אין זו הפעם הראשונה שמתבצעים מעשי ונדליזם, "הם לא בוחלים בשום אמצעי, הם מוכנים להפריע לכל דבר שבקדושה בשם התורה. הם עושים את הכל בשם תאוות הממון והכסף. בית המשפט יכריע בעניין".

"בעבר הם נקטו באמצעים שונים כדי להפריע ולחבל, כשנשיא המדינה ביקר כאן הם הפעילו רמקולים שלא ישמעו, כשהוכנסו ספרי תורה הם חסמו את דרכי הגישה לחוגגים, כל פעם יש להם רעיון אחר, הם מחפשים מתחת לאדמה איך לחבל אבל הם לא יצליחו", מדגיש הרב פריד.