מערות קבורה סמוך לקבר שמעון הצדיק

במסגרת העבודות לתיקון ושדרוג תשתיות בסמוך לקבר שמעון הצדיק בירושלים נחשפו מערות קבורה בכביש המוביל למתחם הציון.

חיים לב , כ"ה בתשרי תשע"ז

ל"ג בעומר בשמעון הצדיק
ל"ג בעומר בשמעון הצדיק
צילום: חזקי ברוך

במסגרת העבודות לתיקון ושדרוג תשתיות סמוך לקבר שמעון הצדיק נחשפו מערות קבורה בכביש המוביל למתחם הציון.

העבודות, המבוצעות על ידי עיריית ירושלים באמצעות חברת 'מוריה', נעשות ברחוב דרך שכם על יד כיכר 'פייר ואן פאסאן' בשכונת ואדי ג'וז בסמוך לקבר שמעון הצדיק, במטרה להקל על עומסי התנועה בציר הראשי המוביל לשכונת שייח ג'ראח. בין היתר מתוכננת להיבנות כיכר חדשה בסמוך למתחם.

במהלך העבודות נתגלו מספר מערות קבורה עתיקים בתוואי הכביש ביניהן גם מערת קבורה העשויה כוכים - צורה המצביעה על היותם קברי ישראל.

לאור הממצאים, מומחים מטעם ארגון 'אתרא קדישא' הגיעו למתחם העבודות, בחנו את המקום וקבעו כי יש לבחון פתרון מיוחד למעבר כהנים במקום.

עד אשר לא יימצא פתרון מעבר כהנים יתאפשר רק מכיוון רחוב שמעון הצדיק בסמוך למטה משמר הגבול ומשם לרחוב דרך שכם ישירות למתחם הקבר.

נציגי 'אתרא קדישא' פנו לסגן ראש העיר יוסף דייטש, וביקשו את התערבותו הדחופה למציאת פתרון מהיר אשר יאפשר גישה בטוחה ומותרת לכהנים למתחם קבר שמעון הצדיק ולמעבר בכביש הראשי.

לאור זאת, יצא דייטש לסיור במתחם העבודות עם מומחים מטעם 'אתרא קדישא' ונציגי חברת מוריה המבצעת את העבודות.

בסיום הסיור הוצעו מספר פתרונות, בהם פתרונות הנדסיים אשר יבוצעו בתקופה הקרובה בשטח בכדי שיותר המעבר לכהנים. בין היתר הוצע להקים אוהל חוצץ כהלכה כפי שנעשה במקומות אחרים בעיר בהם התגלו קברים.

סגן ראש העיר הנחה את נציגי חברת מוריה לבצע את בניית הכיכר בכניסה למתחם ולהשלים את העבודות בהקדם תוך תיאום מלא עם נציגי אתרא קדישא. דייטש הדגיש כי עד לביצוע הפתרון, המקום אסור למעבר כהנים. "כהנים המבקשים להגיע למתחם הקבר יעשו זאת דרך רחוב שמעון הצדיק בלבד, כדי שלא להיכשל באיסור טומאת כהנים", אמר.