שחקני סכנין: לא נשיר את ההמנון

לרגל שבוע הגברת המודעות נגד גזענות בכדורגל, התקיים היום אירוע שיזמה הקרן החדשה לישראל, בו דיברו שחקנים על הגזענות בענף הכדורגל

נרי וייס , כ"ד בתשרי תשע"ז

שחקני סכנין. מקבלים את השונה לא שרים את התקווה
שחקני סכנין. מקבלים את השונה לא שרים את התקווה
צילום: פלאש 90

"אני לא שרתי את ההמנון במשחקי הנבחרת. עד שלא יהיה שינוי במילים של ההמנון לא כולם יוכלו לשיר. המילים 'נפש יהודי הומיה' לא מתאימות למגזר הערבי. אם אשיר את ההמנון זה יהיה שקר". כך אמר היום (רביעי) קפטן בני סכנין ושחקן נבחרת ישראל לשעבר, עבאס סואן.

סואן, שפרש כבר ממשחק פעיל, אמר את הדברים בכנס מיוחד אותו יזמה תכנית "בועטים את הגזענות והאלימות מהמגרשים" של הקרן החדשה לישראל, באירוע שהוקם במיוחד לרגל שבוע הגברת המועדעות נגד גזענות בכדורגל האירופי מטעמה של אופ"א.

בכנס השתתפו שחקנים ומאמנים בכדורגל הישראלי בעבר ובהווה, כשביניהם היה אפשר למצוא גם את מאמן נבחרת ישראל בכדורגל, אלישע לוי.

"כל שחקן ערבי שמגיע לנבחרת ישראל ישר שואלים אותו - אתה שר את ההמנון או לא? אני לא רוצה לשיר ולשקר, המילים מפריעות לי", אמר סואן וטען כי אין בדבריו שמץ של גזענות. "אנחנו נלחמים בגזענות. אם לא היינו נלחמים המצב שלנו היה קטסטרופלי".

לוי, מאמן הנבחרת כיום ומי שאימן בסכנין, קבוצת המגזר הערבי בליגת העל סיפר כי עת אימן בסכנין למד שלא צריך לפחד מהשונה. לדבריו, "כדורגל הוא גשר שמקרב בין תרבויות. הספורט יכול לגרום לקירוב בתוך החברה. הייתי שמח שהיו לי כמה שיותר שחקנים מהמגזר בנבחרת. יש להם תשוקה גדולה. אנחנו לא דורשים מהשחקנים לשיר את ההמנון, אבל כולם מכבדים אחד את השני".

שחקן העבר אלון חרזי שמזוהה עם מכבי חיפה אמר כי הוא מרגיש שישנו שינוי לטובה בכל הקשור למודעות ולמלחמה באלימות ובגזענות בכדורגל הישראלי. "בכל חברה יש אנשים קיצוניים. במשך השנים תמיד היו אירועים גזעניים נקודתיים. אני רואה שיש התקדמות גדולה במיגור האלימות והגזענות. את ההקצנה שיש בבית"ר ירושלים כולם יודעים, חורה לי העובדה שאנשים מנסים לגמד את העובדה שלא משחקים שם שחקנים מוסלמים".

קשר הפועל חיפה, עאהד עזאם סיפר כי אף פעם לא נתקל בגזענות בחדר ההלבשה, ובאשר לשירת ההמנון אמר כי "כל אחד וההרגשה הפנימית שלו. יש שחקנים יהודים שלא מכירים את המילים של ההמנון. אם אני לא שר זה לא אומר כלום". יואב זיו, מי ששיחק בבית"ר ירושלים ובמכבי ת"א אמר כי אמנם "אין חובה לשיר את ההמנון, אבל חייבים לכבד את הנבחרת ואת הסמלים של המדינה היהודית".

‫הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: neri@inn.co.il