"עמדת שב"ס גובלת בחוסר אנושיות"

שופטת מתחה ביקורת חריפה על אנשי שב"ס שסירבו לאפשר לאם לנשק את בנה הקטין הנמצא במעצר, ללא שיעבור קודם חיפוש על גופו.

ידידיה בן אור , כ"ה בתשרי תשע"ז

מעצר
מעצר
istock

ביקורת חריפה במיוחד נמתחה על שירות בתי הסוהר מצד שופטת בית המשפט המחוזי נאוה בכור, זאת לאחר שנציגי שב"ס סירבו לאפשר לאם לנשק את בנה הקטין.

מדובר בקטין כבן 17 העצור עד לתום ההליכים נגדו ונמצא כחצי שנה במעצר, זאת לאחר שהואשם במעורבות בארועי 'תג מחיר'.

בשב"ס החמירו את נהלי הביקור של יהודים החשודים בעבירות לאומניות ועל הקטין נאסר אף לשוחח בטלפון. פעם בחודש בלבד נערך ביקור פתוח למשך חצי שעה בו הוריו יכולים לפגוש אותו ללא מחיצה.

במהלך דיון שנערך אתמול (רביעי) בעניינו, ביקשה אמו של הקטין כי השופטת תאשר לה לנשקו, לכבוד יום הולדתה שחל היום. אולם נציגי שב"ס ששהו באולם הודיעו כי הם מתנגדים לבקשה, ולאחר שהשופטת הורתה להם לברר את הנושא עם מפקדם, הודיע נציג שב"ס כי במידה והשופטת תאשר לאם לנשק את בנה, הם יערכו על הקטין חיפוש בהפשטה שכן הוא "בא במגע עם אזרח".

בעקבות כך הודיעה האם כי היא לא מעוניינת לנשק את בנה אם הדבר יגרור סבל של חיפוש בהפשטה. אולם שופטת בית המשפט המחוזי נאוה בכור שדנה בתיק של הקטין, הביעה תרעומת קשה על התנהלות שב"ס ולבקשת עו"ד חי הבר המייצג את הקטין מטעם ארגון חוננו אף כתבה את הדברים בהחלטתה.

"אני סבורה כי עמדת שב"ס נגועה בחוסר סבירות קיצונית וגובלת בחוסר אנושיות לשמה", כתבה השופטת בכור. "עם זאת מוותרת אמו של המשיב על מתן נשיקה לבנה ולא אחייבה לעשות כן".

לצד זאת הורתה השופטת בכור כי החלטתה תועבר למפקד מתקן הכליאה בו שוהה הקטין, לצורך התייחסות בכתב תוך חמישה ימים לאמור בה.

עו"ד חי הבר שמייצג מטעם ארגון חוננו את הקטין אמר בתגובה, "אין מילה אחרת לתאר את התנהלות שב"ס מלבד אטימות. בכל שנות עבודתי הרבות כסנגור פלילי נתקלתי במקרה רבים של התנהלות לקויה, אבל אני חושב שהיום נקבע שיא אטימות חדש. מה בסך הכל ביקשה האם? לתת נשיקה על לחיו של בנה הקטין ביום ההולדת שלה. האם באמת צריך היה לאיים על האם כי ככל שתעשה זאת בנה יעבור חיפוש בהפשטה מלאה?".

עו"ד הבר מוסיף, "יש לציין לשבח את כב' השופטת נאוה בכור אשר העניין לא נעלם מעיניה, וללא כל היסוס לא רק שאמרה את דעתה על עניין זה אלא אף ביקשה לקבל הבהרות כנדרש. הגיע הזמן להבין כי גם לעצור יש זכויות ורגשות וודאי שמדובר בנער קטין. כולי צפייה לקרוא את תגובת השב"ס שאולי 'תשפוך אור' על התנהלות לקויה זו".