משבר הפליטים: "להעיר את העולם"

משלחת ישראל לאו"ם ערכה אירוע בנושא משבר הפליטים בהשתתפות פליטה יזידית שנמלטה משבי דאעש.

עדו בן פורת , כ"ה בתשרי תשע"ז

מארווה ודנון
מארווה ודנון
צילום: דוברות
משלחת ישראל לאו"ם ערכה היום (ה') אירוע מיוחד בנושא משבר הפליטים מסוריה ומעיראק. האירוע עסק בטיפול בנפגעי הטראומה בקרב הפליטים מאזורי הלחימה בסוריה ובעיראק.

המשלחת הישראלית הזמינה לאירוע את מארווה אל אליקו, פליטה יזידית שנמלטה מזוועות שבי דאעש. מארווה נפלה בשבי דאעש, הפכה לשפחה והצליחה להימלט לגרמניה.

האירוע, בהובלת שגריר ישראל באו"ם דני דנון, הוא פרי יוזמה של נציגת הצעירים של ישראל במשלחת לאו"ם, נגה הלוי. במסגרת האירוע השתתפו גם מנכ"לית ארגון הפליטים של האו"ם בניו יורק, נינט קלי ומנהל הפיתוח של ארגון "ישרא-אייד" יותם פוליצר.

השגריר דנון אמר כי ''הסיפור של מארווה הוא סיפור קשה אבל זהו סיפור שחייב להישמע. זוהי הגבורה של אנשים צעירים כמו מארווה, שמוכנים לספר לעולם את סיפורם כדי להעיר אותו מאדישותו. סיפורם של הפליטים עוצמתי במיוחד עבורי כנציג ישראל, מדינת העם היהודי".

מארווה סיפרה את סיפורה בפני משתתפי האירוע: "לוחמי דאעש לקחו אותנו בשבי והכניסו אותנו לחדר קטן, היינו 52 נשים. מדי ערב היו מגיעים גברים ועושים בנו כרצונם. כעבור כמה ימים גבר אחד קנה אותי ואת שתי אחיותיי והעביר אותנו לסוריה. אחרי עשרה ימים הפרידו בינינו ונותרתי לבד. אחד ממנהיגי דאעש קנה אותי יחד עם נערה נוספת ואמר לי: מעכשיו את מוסלמית.

''סירבתי ואמרתי שאסכים לעשות כדברו רק עם יחזירו אותי לאחיות שלי. הוא הכה אותי פעמים רבות ועשה לי דברים נוראיים. חשבתי להתאבד. הם המשיכו להעביר אותי ממקום למקום עד שיום אחד זיהיתי הזדמנות והצלחתי לברוח".