איך עקפו המכללות את האוניברסיטאות?

צמרת טבלת שביעות הרצון של הסטודנטים נכבשה בידי המכללות. פרופ' יובל אלבשן: זו תוצאת תחרות טובה. במכללות הסטודנט הוא נקודת המוצא.

שמעון כהן , כ"ט בתשרי תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
פלאש 90

מי במרכז? פרופ' אלבשן

כ-310 אלף סטודנטים וסטודנטיות פתחו אתמול את שנת הלימודים האקדמית, ועם פתיחת שנת הלימודים הזו פורסם על ידי התאחדות הסטודנטים סקר איכות ההוראה המציב כמעט בכל עשרת המקומות הראשונים מכללות. מתוך העשירייה הראשונה רק במקום השישי ניתן למצוא את האוניברסיטה הפתוחה.

הסקר ערך את הרשימה בשקלול כללי של איכות ההוראה תוך שהוא מדרג את רמת הקורסים, טיב הוראת המרצים והמתרגלים ויחסיהם לסטודנטים, שילוב טכנולוגיות למידה, אופן קביעת הציונים ועוד.

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחס הפרופ' יובל אלבשן, דיקן הפקולטה למשפטים בקריה האקדמית אונו, לנתונים שמציבים את הקריה יחד עם המרכז הבינתחומי והמרכז האקדמי רופין בצמרת הטבלה.

לדבריו הגורם העיקרי לתוצאה המדוברת היא פשוט תחרות טובה, כלשונו. "הסטודנטים לא מסתפקים במה שהיה בעבר ודורשים תמורה וחינוך. במכללות נקודת המוצא היא הסטודנט, ולא זו המציאות במקומות אחרים".

באשר ליחסו של שוק העבודה הישראלי לבוגרי מכללות לעומת בוגרי אוניברסיטאות הוא אומר כי אכן לדאבונו קיים הבדל "והוא לרעת המכללות. זה לא לזכותו של השוק הישראלי שמקדש מונחים שלא רלוונטיים למציאות".

לדבריו המציאות הקיימת היא שעדיין בוגר אוניברסיטה ימצא עבודה בקלות רבה יותר "ויש להילחם בכך". הוא קובע כי באשר לתארים ראשונים אין סיבה להעדיף בוגרי אוניברסיטאות בעוד האוניברסיטאות אמונות על תארי דוקטור והלאה, אך לא לתארים נמוכים יותר, ועם זאת קיימת אפליה שלטעמו נובעת מרצון להפלות את תושבי הפריפריה.

בדבריו מסביר פרופ' אלבשן כי המכללות נגישות יותר וקל להתקבל אליהן יותר משום האידאולוגיה העומדת מאחורי הקמתן, אידאולוגיה המבקשת להנחיל השכלה לכל מבקש, והתוצאה בפועל היא שגם אוכלוסיות מוחלשות שמרביתן בפריפריה מגיעות לדרך המכללות לעולם האקדמי.

אלבשן מביע תקווה שהאוניברסיטאות יחקו את מודל ההתנהלות של המכללות ויהפכו לנגישות יותר לכלל האוכלוסייה. לדבריו את זאת הוא אומר כאזרח וכבן הארץ הזו עוד קודם להיותו דקן הפקולטה למשפטים.

עם כל זאת הוא קובע כי קיימת כיום התקדמות משמעותית לעומת הימים בהם הוא עצמו גדל בשכונה בה כמעט ולא היו אקדמאיים, ולמעשה הוריו היו כמעט האקדמאיים היחידים. "היום אנחנו במקומות אחרים לגמרי. מהפכת ההשכלה חוללה פלאים בחברה הישראלית".