תושבי עמונה זועמים - ומאיימים

בתגובה לדחיית הדיון על חוק ההסדרה אומרים ביישוב: אם ההתיישבות לא תוסדר, המחנה הלאומי ייפרע בבחירות ממנהיגי הליכוד והבית היהודי.

עדו בן פורת , כ"ח בתשרי תשע"ז

רה''מ בנימין נתניהו
רה''מ בנימין נתניהו
צילום: רויטרס

במטה המאבק של היישוב עמונה זועמים על החלטת ראש הממשלה בנימין נתניהו לדחות בשבוע את הדיון על חוק ההסדרה, ותוקפים בחריפות גם את שרי הממשלה שלטענת התושבים "גוררים רגליים".

"הגיע הזמן שאלו המתיימרים להוביל את המחנה הלאומי יבינו שאת האחריות על הישוב היהודי ביו"ש יש ליישם במעשים ולא בדיבורים", אמרו במטה עמונה.

''הציבור ביו"ש שבע דיבורים ואכזבות ובגידות. אם מנהיגי הליכוד והבית היהודי לא יסדירו במושב הכנסת הנוכחי את הישוב היהודי ביו"ש מצביעי המחנה הלאומי יפרעו מהם כבר בבחירות הקרובות והם ישלמו על כך בכסאם - והרשימה ארוכה", איימו.

אנשי המטה, ובראשם עו"ד אביחי בוארון, מסרו בתגובה לדחיית הדיון על חוק ההסדרה כי "שוב ראש הממשלה, שרת המשפטים, שר החינוך ושר הביטחון גוררים רגליים ומחפשים להאשים אחרים. שוב נוטעים בציבור תקווה בלילה, ובבוקר התקווה הזו מתנפצת בציניות אל סלע הפוליטיקה.

"האחריות על עתיד עמונה והישוב היהודי ביו''ש המצוי בסכנת חורבן, הוא על ראש הממשלה, שרת המשפטים ושר החינוך ועליהם לתת את הדין על אי הסדרתו", תקפו בעמונה. ''היום הם יכלו לתת מזור לאלפי משפחות ועשרות אלפי אזרחים נאמנים אבל הם בחרו שלא לעשות זאת מסיבותיהם. אותנו תושבי יו"ש ותושבי עמונה הסיבות הללו לא מעניינות. אנחנו דורשים במפגיע הסדרה''.

ביישוב מזכירים כי בחג הסוכות האחרון הגיעו עשרת אלפים בני אדם לעמונה במטרה לתמוך ביישוב, ו''ביום פינוי יעלו לעמונה עוד הרבה יותר מכך והשרים הללו והממשלה הזו היא שתצטרך להתמודד איתם".

נפתלי בנט ואיילת שקד
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

כאמור, ראש הממשלה בנימין נתניהו הורה בצהריים (ראשון) לעצור את הדיון בחוק ההסדרה שהתקיים בועדת השרים לענייני חקיקה, דקות ספורות לפני שהחוק עלה להצבעה.

ראש הממשלה זימן אליו להתייעצות דחופה בנושא את שר החינוך נפתלי בנט ואת שרת המשפטים איילת שקד העומדת בראש ועדת השרים לענייני חקיקה.

לאחר שלא הושגה הסכמה העלה ראש הממשלה את הנושא לדיון בישיבת ראשי סיעות הקואליציה שהתקיימה באותו זמן, שם קיבל נתניהו תמיכה לדרישת הדחייה מכל ראשי הסיעות, זאת מלבד שר החינוך נפתלי בנט שהתנגד.

בעקבות זאת נדחה הדיון בועדת השרים לענייני חקיקה בחוק ההסדרה, בשלב זה בשבוע אחד.

נציין כי בדיון השתתף גם המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אבי ליכט, שהזהיר את השרים מפני קבלת ההצעה והתריע על ההשלכות שעלולות להיות למהלך שכזה.

ליכט הדגיש כי היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, מתנגד להצעת החוק וטען, "אם חוק ההסדרה יעבור, אין טעם לבקש מבג"ץ ארכה לעניין עמונה".

המשנה ליועמ"ש הוסיף כי עמדת הייעוץ המשפטי היא שהכנסת כלל איננה מוסמכת לחוקק את החוק, מאחר שהיא איננה הריבון בשטחי יו"ש אלא המפקד הצבאי.

אורי אריאל
צילום: מירי צחי

שר החקלאות אורי אריאל הגיב להחלטת ראש הממשלה נתניהו לדחות בשבוע את הדיון על חוק ההסדרה ומחה על עמדת היועץ המשפטי לממשלה.

"אני מצר על החלטת ראש הממשלה לדחות את הדיון לגבי הסדרת היישובים ועמונה בראשה. ההחלטה הזו אינה צודקת ואף מנוגדת להודעת ראש הממשלה מלפני חודשיים וחצי. ולמרות הקשיים, אנחנו נמשיך לקדם את חוק ההסדרה", הבטיח אריאל.

''ההודעה של נציג היועמ"ש על חוסר יכולתו להגן על המדינה בנתונים מסוימים אינה מקובלת ואני מקווה שהוא יחזור בו מכך. אם היועמ"ש לא מוכן להגן על החוק בבג"ץ, נדרוש ייצוג פרטי ולא נוותר במאבק הנכון והצודק הזה'', הבהיר השר.