"החקלאות - אבן יסוד בביטחון ישראל"

ועדת החוץ והביטחון ציינה את יום החקלאות בכנסת - וקשרה בין חשיבותה לשמירה על הביטחון.

חזקי ברוך , ל' בתשרי תשע"ז

ח"כ אייל בן ראובן
ח"כ אייל בן ראובן
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

ועדת חוץ וביטחון ציינה את יום החקלאות וההתיישבות בכנסת וקיימה דיון בנושא חשיבות עיקרון "התלם האחרון" בחקלאות לביטחון מדינת ישראל.

התאחדות חקלאי ישראל הודיעה כי תשלח לוועדת חוץ וביטחון טיוטה של תכנית אסטרטגית עליה עבדה.

יו''ר ועדת חוץ וביטחון, ח''כ אבי דיכטר אמר בפתח הישיבה, ''כולנו גדלנו על המונח 'התלם האחרון', לצערי אני זוכר שברבות השנים היו אנשים שפקפקו במונח הזה, היה אפילו משפט שנאמר בישיבת ממשלה 'למה מדינת ישראל צריכה לסבסד את הירקות שאנחנו אוכלים באירופה'. לחקלאות אין חשיבות רק בתור תוצרת אלא גם כגורם מעצב מהבולטים שהיו במדינת ישראל לפני הקמתה ולאחר הקמתה''.

ח"כ אייל בן ראובן הוסיף כי "החקלאות היא אבן יסוד בביטחון הלאומי של ישראל. היא מרכיב בסיסי במושג 'ציונות' והיא מבטאת את הקשר שלנו לאדמה. כולנו מכירים את תרומתה האדירה של החקלאות לכלכלה, לחברה ולהידוק היחסים שלנו עם המדינות שונות. לצערי הרב, אנשים התחילו לאבד תקווה בחקלאות".

"החלטת שר האוצר על הורדת המכסים היא שגיאה חמורה. אני חש שהיום הזה הוא בגדר חבל הצלה לענף החקלאות בישראל. אני קורא לממשלת ישראל - הציבו את החקלאות בראש מעייניכם. מדובר במאבק חשוב מאין כמוהו על דמותה של החברה הישראלית", דברי ח"כ בן ראובן.

מזכ"ל תנועת המושבים ויו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור טען, "בנינו תכנית אסטרטגית וניהלנו מו"מ עם משרד האוצר והחקלאות אשר הסכימו כמעט על הכל אבל בתנאי של פתיחת החקלאות כולה לייבוא וביטול המכסות. מדובר בשיגעון. הייבוא זו שנאת חינם. כל זה כדי לייצר כאן אבטלה ושממה".

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני אמר בדיון כי "ביטחון ללא חקלאות לא יהיה לנו. ובסוף לא יהיה לנו על מי להגן עליו. האבסורד שהולכים להעביר תקציב שלא יהיה הטבות לעוטף עזה כולל פיתוח. אתם חייבים להגן עלינו ולהיות הנציגים שלנו. אתם כאן יודעים שבלי חקלאות לא יהיה מי שישמור עלינו. רק עם ההטבות בעוטף עזה ניתן לפתח ולעבוד שם".