אפי נווה: על המכללות לקיים חשבון נפש

ראש לשכת עורכי הדין לא מתפלא על הנתון הדרמטי של 70 אחוזי נכשלים בבחינות ההסמכה, "מכללות הופכות את לימודי המשפטים לבדיחה".

בני טוקר , ב' בחשון תשע"ז

תוקף בחזרה. אפי נוה
תוקף בחזרה. אפי נוה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מספר שיא של נכשלים בבחינת ההסמכה בכתב של לשכת עורכי הדין: 1,736 מתוך 2,481, שהם 70% מכלל הנבחנים, נכשלו בבחינה שנערכה בשבוע שעבר.

ראש לשכת עורכי הדין עו"ד אפי נווה אומר בראיון לערוץ 7 שהוא כלל לא מתפלא.

"במחזור הזה 83 אחוז מהנבחנים הם בוגרי מכללות מתוכם 621 נבחנים ניגשו לבחינה בפעם השנייה ו-438 נבחנים ניגשו לבחינה בפעם השלישית ומעלה. כשאתה מסתכל על אלה שניגשו לבחינה בפעם השלישית ומעלה, אחוז המעבר שלהם הוא ארבעה אחוזים בלבד זה אומר שרק 16 אנשים מתוך 438 אנשים שניגשו לבחינה בפעם השלישית ומעלה עברו. בנתונים שקיבלנו ישנם 102 נבחנים שלא הצליחו לעבור אפילו את ה-20 נק' מתוך 100.

גם אם אתה לא עו"ד ותבוא ותשב בצורה אקראית על 100 שאלות ותסמן 1 מתוך 4, סטטיסטית אתה אמור לעבור את ה-20 נקודות, איך יכול להיות שיש 100 אנשים שאפילו 20 מתוך 100 לא הצליחו במבחן אמריקאי".

נווה קורא למכללות לעשות חשבון נפש, "אם אנחנו מסתכלים על ההשוואה בין אחוזי המעבר באוניברסיטאות למכללות, אתה רואה נתון מעניין 70 אחוז מבוגרי האוניברסיטאות עברו את הבחינה לעומת 30 אחוז מבוגרי המכללות שהצליחו. מי שצריך לתת את ההסבר הזה זה לא אנחנו אלא המכללות. איך יכול להיות שיש מכללות ומפאת כבודן לא אנקוב בשמן ששולחות מאות מתמחים ואחוז המעבר שלהם הוא 13 אחוז במכללה אחת, במכללה אחרת 4 אחוז, 6 אחוז או 17 אחוז במכללה אחרת הם צריכים לתת הסבר לא אנחנו".

לדבריו מכללות הופכות את לימודי המשפטים לבדיחה, "אני לא חושב שיש החמרה בבחינות, מה גם שמי שמנסח את הבחינה זו ועדה חיצונית בלתי תלויה ששרת המשפטים ממנה בראשות נשיא בית משפט מחוזי, 2 שופטים מחוזיים ועו"ד מהמגזר הפרטי והציבורי. אבל אנחנו כן מצפים שסטודנטים שניגשים לבחינה באמת ישלטו בחומר ויכול להיות שההכנה שלהם בחלק ממוסדות הלימוד האלה היא לא הכנה מספיק טובה.

במכללות כל הזמן טוענים שהלשכה יוצאת נגדם, אבל יש אמנם במכללות סטודנטים טובים שהופכים אחר כך לעו"ד מצוינים אבל בכל מסלול כזה אתה תמצא בין 30 ל-40 לפעמים אפילו 50 אחוזים של סטודנטים שרשומים על הנייר ולא ראו את ספסל הלימודים, הם לא פקדו את המוסד לא היו מעורבים בהליך הלימודים ואחרי 4 שנים הם לא מבינים מדוע הם נכשלים בבחינה והמכללה מקבלת אותם בכל זאת משום שהם נושמים ומשלמים 30 אלף ש"ח בשנה. אין שום סינון יש מכללות שאתה יכול להתקבל בלי בגרות תוך התחייבות שתשלים בגרות בתוך 8 שנים, האם מישהו בודק אם הוא עשה בגרות, הוא נהיה עו"ד ללא בגרות".

נווה מבשר שבשנה הבאה רמת הבחינות תעלה עוד וכדאי להתכונן היטב, "אני יכול לבשר שבשנת 2017 בעקבות התיקון לחוק לשכת עורכי הדין המחוקק הוסיף לבקשתנו גם את הדין המהותי. הבחינות עד היום עוסקות בסדרי הדין ופרוצדורה שזה עניין חשוב מאוד כשלעצמו אבל החל מ-2017 ניתן יהיה לשאול שאלות בדין המהותי עצמו, לתת קייס בתחום פלילי ולראות את הניתוח המשפטי ואת הניסוח וההבנה המשפטית, או קייס בתחום של מקרקעין או בתחום דיני משפחה.

מי שילמד במשך 4 שנים ויפקוד את ספסל הלימודים דווקא אמור להיות מרוצה כי הוא שולט בחומר ומכיר ואין שום סיבה שהוא לא יעבור את הבחינה אבל כל אלה שמתכתבים עם המכללה ולא מגיעים אליה בכלל רק שולחים את הצ'ק ורוצים אחרי 4 שנים להיות עו"ד תמשיך להיות להם בעיה".