"הקפאת הבנייה - שורש כל הרע"

השר ישראל כ"ץ מבהיר שחקיקה היא הפתרון לסוגיית הסדרת היישובים ביו"ש. "אם הייתי במקומו של ראש הממשלה - היו לי עוד מגוון שיקולים".

חזקי ברוך , א' בחשון תשע"ז

השר ישראל כץ בדיון החירום בסיעת הליכוד
השר ישראל כץ בדיון החירום בסיעת הליכוד
צילום: חזקי ברוך

השר ישראל כ"ץ מתייחס הערב (רביעי) להמשך הניסיונות לפעול להסדרת ההתיישבות ביו"ש בחקיקה.

"היה דו"ח אדמונד לוי. מישהו הפריע לחוקק אותו? הרי שופט עליון כתב אותו. מה, לא היתה לא הבנה משפטית? יש בכיר ממני וזה בסדר גמור. אני מניח שאם הייתי במקום ראש הממשלה היו לי עוד מגוון שיקולים. אין כאן אפשרות להצליח בלי לחוקק חוק".

"הקפאת הבנייה היא שורש כל הרע", הוסיף השר בהתייחסו למצב בשטח בפועל.

כ"ץ אמר את הדברים בישיבת חירום של סיעת הליכוד בה השתתפו בשרים וחברי כנסת בראשות יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, ראשי רשויות מיו"ש, ראשי מועצת יש"ע ופעילים של המפלגה.

בישיבה, אותה יזמו יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין יחד עם המטה הלאומי בליכוד ובשיתוף מטות המאבק על עפרה ועמונה, הועלו שני נושאים מרכזיים והם הסדרת ההתיישבות, ומקומו של היועץ המשפטי אל מול המחוקק בעניין הריבונות.

השר יריב לוין אמר בדיון, "הגיע הזמן שנציב את נושא שינוי פניה של מערכת המשפט בראש סדר העדיפויות. אם נעשה סדר, לא נצטרך להתמודד כל פעם מחדש עם בעיות ואתגרים - כפי שאנו עומדים בפניהם כעת. האחריות של מי שיצר את הבעיה היא למצוא את הפתרון. אם לא, אין ברירה אלא ללכת לשיטה של חקיקה - ולבצע אותה ללא מורא וללא פחד".

יושב ראש הכנסת יולי אדלשטיין נשא דברים ואמר, "הצגה נכונה של הדברים תעזור, לכן בדצמבר אולי עמונה ועפרה יפונו, אבל אנחנו רואים שזה כבר גם עלי ובית אל ועוד ועוד ישובים. כעת, גורמים משפטיים מקצועיים מדברים על 2000 יח' וזה דומינו- מצאו דרך להפיל את ההתיישבות וזו ההצגה הנכונה של הדברים".

"אסור להגיע למצב בכנסת של מאבקי קרדיטים בין הסיעות השונות בקואליציה. אני לא מאמין שיש מטרה לח"כים רבים בקואליציה וגם באופוזיציה להפיל את ההתיישבות כולה. קל מאוד לעשות הפגנות ולדבר בסיסמאות, אך זה לא יביא אותנו לפתרון אמיתי, וכולם כולל כולם בקואליציה מבינים שאסור לנו להגיע לאותן תמונות של פינוי. אנחנו לא סובלים ולא שורדים את התמונות הללו", הוסיף אדלשטיין.

לדבריו, "ההצעה היא פשוטה מאוד, ביוזמתי נשיאות הכנסת אישרה במשאל טלפוני נוסחה שונה של חוק ההסדרה. כעת, כולי תקווה שהיא תעלה לוועדת שרים ואין שום ספק שבזמן שהיא תידון בוועדה כזו או אחרת, גם ימשיכו לחפש פתרונות אחרים. לסיכומו של דבר, אם נפעל נכון לא נגיע למראות של פינוי עמונה ואני אעשה כל מה שאוכל לעשות כדי לקדם זאת".

במהלך הדיון האשים בדמעות יו"ר מטה המאבק למען עמונה, עו"ד אביחי בוארון, "הליכוד הולך לגרש 200 ילדים מביתם. אתם איתנו - אבל ראש הממשלה לא. אנחנו לא נזוז משם. תביאו את חוק ההסדרה ותעשו היסטוריה".

שבח שטרן, יו"ר המטה הלאומי בליכוד אמר כי "מעבר לדרישות להסדרה, חשוב לשים את הדעת על עניין ריבונות המחוקק אל מול היועמ"ש. נימוקי היועץ חמורים במיוחד ונגועים בפוליטיקה ולא מקובל שהיועמ"ש יקבע עבור הכנסת מה לחוקק ומה לא. תפקידו לייעץ, והכנסת יכולה לשקול אם לקבל או לא - זו דמוקרטיה. הח"כים נבחרו ע"י הציבור על מנת לקבוע מדיניות, ולא היועמ"ש וזה מה שמצופה מהם".

אבי רואה יו"ר מועצת יש"ע הוסיף כי "הסוגיה הזאת נוגעת לכל ההתיישבות כשארגוני שמאל מנסים לפגוע בנו דרך המערכת המשפטית. אנו הנהגת ההתיישבות מבינים כי האחריות על הטיפול בכל הסדרת ההתיישבות היא על ראש הממשלה. אנו מצפים ממנו לפעול בכל דרך אפשרית לפתור את המשברים האלו".

הרב יאיר פרנק, רבה של עמונה, פנה לשרים ודרש מהם לממש את הצהרותיהם ולעמוד על כך שהחוק יעבור. יוסי דגן, ראש מועצת שומרון וחבר מרכז הליכוד הוסיף, "נמאס לנו להיות אזרחים סוג ד'. הגיע הזמן שתעשו את מה שלשמו נבחרתם ותפסיקו את ההתעללות בתושבי יו"ש".