לחגוג יובל - לא רק לשחרור ירושלים

הרב יונה גודמן מבקש מההורים והמחנכים לא לשכוח את התמונה המלאה: לא רק ירושלים שוחררה לפני חמישים שנה.

רפאל לוי , ב' בחשון תשע"ז

הרב יונה גודמן
הרב יונה גודמן
צילום: עצמי

במקומות רבים החלו להיערך לקראת חגיגות החמישים שנה לשחרור ירושלים במלחמת ששת הימים.

לדברי הרב יונה גודמן בפינתו השבועית בערוץ 7, ציון היסטורי זה הוא חלקי ומטעה.

"אמנם כן, נכנסנו בשעה טובה לשנת החמישים לאיחוד העיר – אך זו 'שנת החמישים' לא רק לשחרור ירושלים, אלא גם לשחרור מערת המכפלה וקבר רחל, יהודה ושמרון, בנימין והר חברון ועוד", אומר הרב גודמן.

לדבריו, "יתכן וחלק מהגופים מתמקדים בירושלים ואיחודה בלבד מתוך תמימות ואילו אחרים עושים כן במודע, מתוך חשש שיואשמו בעיסוק בפוליטיקה". לדעתו, "אין לבקר את מי שמתמקד בירושלים, שהרי גם נושא זה חשוב וזקוק לחיזוק. אך עלינו להציב השנה כמטרה חינוכית וציבורית את ציון חמישים שנה לשובנו למרחבי יש"ע".

הרב גודמן מציע לקהילות ולבתי ספר להתחיל כבר מעתה לתכנן את פועלם השנתי במלאת חמישים שנה לשובנו לרחבי יהודה ושומרון. "הרצאות, סיורים, סרטים, מיצגים, ימי עיון, עצרות, עבודות אישיות, טקסים ועוד יכולים להיות כלי עזר בעיסוק בנושא חשוב זה".

"מצד אחד, עלינו לעסוק בהודיה לקב"ה על שזיכה אותנו לשוב למקומות יקרים אלו, אך מצד שני, אל לנו להתמקד רק בעבר, ויש לנצל את העיסוק בנושא כדי לבחון את אתגרי ההווה ואת הדרכים בהן צריך לנקוט כדי להמשיך את מפעל ההתיישבות בשנים הקרובות".

הרב גודמן מסיים בקביעה כי "לעתים מגלים ילדינו חוסר ידע בסיסי בכל הקשור ליש"ע. ממילא, הם אף מתקשים לבטא עמדות מנומקות ביחס להווה ולעתיד. מצב זה מחייב אותנו לא רק לסמוך על בתי הספר או הקהילות, אלא גם בבית עלינו למצוא דרכים לדון בנושאים אלו – בשולחן השבת, בטיולים משפחתיים בחנוכה ובפסח השנה, ועוד. זאת למען ניטע בילדינו הכרה עמוקה בכל הקשור לזיקתנו וחובותינו כלפי אזורים אלו, ולמען נסייע להם לגבש עמדות מבוססות בסוגיות יסוד העומדות על סדר יומנו הציבורי והאמוני".