האיחוד האירופי יתבע את ישראל?

ועדה של האיחוד האירופי ממליצה לתבוע מישראל פיצויים על הריסת מבנים בלתי חוקיים ביהודה ושומרון, שאת בנייתם מימנו מדינות מאירופה.

עדו בן פורת , ו' בחשון תשע"ז

מאחז ערבי של האיחוד האירופי
מאחז ערבי של האיחוד האירופי
צילום: תנועת רגבים

הוועדה לענייני המזרח התיכון באיחוד האירופי ממליצה ל-28 המדינות החברות בארגון לשקול לבקש מישראל פיצויים על הריסת מבנים בלתי חוקיים בשטחי C ביהודה ושומרון, שאת הקמתם מימנו מדינות האיחוד.

על פי הדיווח ב"הארץ", במשרד החוץ בירושלים רתחו על ההחלטה ומחו עליה בפני האיחוד ובפני כמה מן המדינות החברות בו.

שני דיפלומטים אירופאים ושני דיפלומטים ישראלים סיפרו לעיתון כי ההחלטה התקבלה בישיבה שקיימה לפני כשבועיים ועדת המזרח התיכון באיחוד האירופי, שבה חברים מומחים למזרח התיכון מכל 28 המדינות החברות.

החלטות שמתקבלות בוועדה אינן מחייבות את האיחוד האירופי אלא מהוות המלצה ובסיס להחלטות שעלולות להתקבל בהמשך בוועדה המדינית־ביטחונית של האיחוד האירופי או במועצת שרי החוץ.

הסיבה להחלטת הוועדה היא המבוי הסתום שאליו נקלע המשא ומתן בין ישראל לבין האיחוד בנוגע למצב בשטחי C, שבהם שולטת ישראל. באיחוד האירופי דרשו לעצור הריסת מבנים בלתי חוקיים, ביניהם גם מבנים רבים שהוקמו במימון אירופי.

על פי הדיווח של "הארץ", החלטת הוועדה האירופאית להמליץ על תביעת פיצויים מישראל הרתיחה את משרד החוץ. ראש המערך המדיני במשרד אלון אושפיז ובכירים נוספים קיימו שיחות קשות עם שגריר האיחוד האירופי בישראל, לארס פאבורג־אנדרסן, ועם שגרירי כמה מדינות בולטות באיחוד.

בשיחות הם מחו על המהלך וטענו כי הוא מהווה חידוש של המהלכים האירופיים נגד ישראל, שהוקפאו מאז ההחלטה על סימון מוצרים מיהודה ושומרון.