"סכנת חיים בטיחותית לילדי יו"ש"

ח"כ יוגב דורש ממשרד ראש הממשלה ומשרד האוצר להכניס את תקציב מיגון האוטובוסים ביו"ש לבסיס התקציב.

ידידיה בן אור , ו' בחשון תשע"ז

לעסוק במהות. מוטי יוגב
לעסוק במהות. מוטי יוגב
צילום: פלאש 90

בעקבות פקודות אותן קבע פיקוד המרכז, מחויבים חברות ההסעות והתחבורה הציבורית למגן את האוטובוסים הנוסעים בכבישי יו"ש.

מחסור חסר תקדים באוטובוסים ממוגנים, הנגרר מזה כמה שנים, יצר מצב שבו אוטובוסים ישנים עם קילומטראז' גבוה מאד של כמיליון וחצי ק"מ, מסיעים תלמידים ואזרחים ביו"ש ולמעשה מהווים סכנה בטיחותית חמורה לנוסעים במערך תחבורה זה.

ח"כ מוטי יוגב, יו"ר ועדת המשנה לעניינים אזרחיים וביטחוניים ביו"ש של ועדת חוץ וביטחון, מוביל מזה כ-3 שנים דיוני מעקב על נושא זה על מנת להביא לתקצוב קבוע בתקציב הביטחון את מיגון האוטובוסים ביו"ש.

"משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר גוררים רגליים במיגון צי האוטובוסים ביו"ש. אוטובוסים של מעל מיליון וחצי ק"מ נוסעים היום בכבישי יו"ש ומהווים סכנת חיים בטיחותית של ממש לילדים הנוסעים לבית הספר ולתושבי יו"ש הנוסעים בתחבורה הציבורית", אמר יוגב.

המצב כיום הוא שבכל שנה הושג חלק מהתקציב דרך תקציבים קואליציוניים דרך הבית היהודי. מה שמבקש יוגב לשנות הוא שהתקציב יגיע משורה תקציבית של תקציב הביטחון ולא מכספים פוליטיים. "המטה לביטחון לאומי במשרד ראש הממשלה הכין תכנית מפורטת. מדובר בהחלטה שצריכה להתקבל וטוב שתתקבל מוקדם ככל הניתן" הוסיף יוגב.

אוטובוס של החברה לפיתוח הר חברון עולה באש
צילום: מוא"ז הר חברון

סא"ל אור אוחיון, רע"ן מרכיבי ביטחון בהתיישבות- פיקוד העורף, אמרה בדיון: "בשנת 2017 נהיה עם 50 אחוז כשירות של המערך. לוקח שנה לייצר אוטובוס, אם לא נקבל עכשיו תקציב לא נעמוד ביעדינו. התקציב הנדרש הוא 60 מיליון לשנה. צריך להבין את המשמעויות של חוסר באוטובוסים מוגנים".

יוגב הוסיף, "האוכלוסייה ביו"ש הולכת וגדלה והתושבים והתלמידים נוסעים בגרוטאות שמהוות סכנת חיים של ממש. אם לפיקוד המרכז יש הנחיות למיגון, יואילו משרדי הממשלה לתקצב הנחיות אלו. לא ייתכן שכספים אלו יהיו בכספים קואליציונים. מדובר בילדי ישראל ואין הבדל בין תושבי יו"ש לבין תושבי שאר המדינה"

יפתח נאור, מנכ"ל החברה לפיתוח גוש עציון, אמר בדיון: "הילדים שיוצאים לנסיעה לבית ספר בבוקר, נתקעים על הכביש ועל איזה כביש הם נתקעים? במרכז כפר פלסטיני. זה קורה פעם ביומיים בגוש עציון! הזמן נגמר וזה עניין של זמן עד שיקרה אסון"

ראש מועצת דרום הר חברון, יוחאי דמרי, שהשתתף בדיון הראה ליו"ר הועדה תמונה של אוטובוס שעלה באש בכבישי יו"ש ואמר: "עצוב שביטחון ילדי ישראל הפך להיות כסף פוליטי. זה חייב להיות בשורה תקציבית".

יוגב סיכם את הדיון בכך שהטיל על משרד ראש הממשלה ומשרד האוצר לייצר את הרגולציה וההסדרה של התקציב הדרוש עד הבאת ספר התקציב לאישור בכנסת, "אחרת יהיה קשה להצביע בעד התקציב" איים.