הכתבה, הנזק וההתנצלות

עו"ד ורד לוי, רעייתו של תושב קרית ארבע שזכה בתביעת דיבה שהגיש נגד העיתון "הארץ", מספרת לערוץ 7 על שעבר על משפחתה.

אלירן אהרון , ז' בחשון תשע"ז

עו"ד ורד לוי
עו"ד ורד לוי
צילום: אלירן אהרון

עו"ד ורד לוי, רעייתו של תושב קרית ארבע שזכה בסוף השבוע בתביעת דיבה שהגיש נגד העיתון 'הארץ', מספרת היום (שלישי) בראיון לערוץ 7 על הנזק שגרמה הכתבה לבעלה ולמשפחה.

נזכיר כי התביעה הוגשה בעקבות כתבה שפורסמה בעיתון בחודש נובמבר 2011 תחת הכותרת "בוכים על שמפניה שנשפכה". הכתבה עסקה בהרחבה בפעילותו של הסוכן אבישי רביב, אשר הקים כזכור בשליחות מפעיליו בשב"כ את ארגון הימין הקיצוני אי"ל.

בכתבה פורסמה תמונתו של רביב ולצידה תמונתו של התושב, בעלה של עו"ד לוי, אשר היה באותה עת מס' 2 של רביב בארגון אותו הקים.

"אני מכירה את בעלי כבר 20 שנה והוא לא סוכן שב"כ. האמת היא אמת". אומרת עו"ד ורד לוי, "אבישי רביב עשה דברים פרובוקטיביים ואף הסית".

"זה פגע בנו קשה ובכלל במשפחה", מספרת עו"ד לוי, "עיתונאי צריך לנהוג בצורה הגונה. כנראה שאלה דברים שצריכים ללמוד דרך פסיקה וטוב שכך. טוב שהצדק יצא לאור".

נזכיר כי בפסק הדין דחה השופט גד ארנברג את כל הטענות שטען העיתון במשפט. השופט קבע כי מדובר בלשון הרע, כי מקריאה סבירה בכתבה מובן שהתובע היה סוכן שב"כ וכי הטענה שהוא באמת היה סוכן איננה ראויה. השופט דחה גם את הטענה לפיה משיקולי מדיניות לא ראוי לקבוע שאמירה על אדם לפיה הוא "סוכן שב"כ" תהווה הפרה של איסור הוצאת לשון הרע.

עם זאת קבע השופט כי התושב לא הוכיח את הנזקים להם טען, ולכן פסק כי העיתון יפצה את התושב בסכום של 20 אלף ש"ח בלבד. בנוסף נקבע כי העיתון מחויב לפרסם התנצלות בפני התושב באותו עמוד בעיתון שבו התפרסמה הכתבה בשנת 2011. נוסח ההתנצלות המדויק נקבע בפסק הדין.