"חוק המואזין" אושר בוועדת השרים

יוזם החוק ח"כ מוטי יוגב: אין בכוונתנו לפגוע בחופש הדת אלא להביא למניעת פגיעה בשנתם של רוב האזרחים המתעוררים מהמואזין.

חזקי ברוך , י"ב בחשון תשע"ז

מסגד. אילוסטרציה
מסגד. אילוסטרציה
צילום: Esther Rubyan/FLASH90

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה הערב (ראשון) את "חוק המואזין" של ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) שמגביל את רעש המואזין המטריד אזרחים רבים בכל רחבי הארץ.

הצעת החוק קובעת שיש לאסור שימוש במערכות כריזה על מנת לקרוא למתפללים או על מנת להעביר מסרים דתיים או לאומיים.

ח"כ יוגב מסר: "אין בכוונתנו לפגוע בחופש הדת אלא להביא למניעת פגיעה בשנתם של רוב האזרחים הנפגעים בשנתם מקריאת המואזין, תלמידים עייפים בכיתותיהם גם במגזר הערבי, נהגים העייפים בנהיגתם, תינוקות המתעוררים בשנתם על אף שהתקינו חלונות כפולים הסגורים קיץ וחורף".

ראש הממשלה בנימין נתניהו שתומך בהצעת החוק אמר בישיבת הממשלה הבוקר, ״ועדת השרים לחקיקה תדון בהצעת החוק להגבלת עוצמת הרעש של מערכות הכריזה בבתי תפילה בישראל".

לדבריו, יהודים, נוצרים וגם מוסלמים סובלים מהרעש של המואזין. ''סובלים מכך גם מוסלמים, גם יהודים וגם נוצרים. אני לא יכול לספור את הפעמים, כי הן פשוט כל כך רבות, שפנו אליי אזרחים מכל חלקי החברה הישראלית, בני כל הדתות, שקובלים על הרעש ועל הסבל שנגרם להם מרעש עודף שמגיע אליהם מכריזות בתי תפילה.

"ישראל היא מדינה שמכבדת את חופש הדת של כל הדתות", ציין ראש הממשלה, ''ישראל גם מחויבת להגן על מי שסובל מעוצמת רעש יתר של כריזות. כך נהוג גם בערים רבות באירופה. כך נהוג גם במקומות שונים בעולם המוסלמי, ששם הגבילו את עוצמת הכריזה מתוך התחשבות בכלל התושבים. אני תומך בחקיקה ובאכיפה דומה במדינת ישראל״.

אמש (מוצאי שבת) הפגינו אזרחים מול ביתו של השר אריה דרעי בשכונת הר נוף תוך שהם ממחישים לו באמצעות מערכות כריזה את מטרת החוק. הסיבה להפגנה: התנגדות שרי ש"ס להצעת החוק שמגבילה את רעש המואזין.