פולין: אירוע יהודי בוטל עקב התראות

אירוע של הקהילה היהודית בפולין, שאמור היה להיערך בבית הכנסת "נוז'יק" בורשה, בוטל עקב התראה ביטחונית.

ניסן צור , י"ג בחשון תשע"ז

התראות. ורשה
התראות. ורשה
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בפולין צויין ביום חמישי האחרון יום העצמאות, בסדרה של אירועים וטקסים שנערכו ברחבי המדינה.

גם הקהילה היהודית בפולין אמורה היתה לציין את יום העצמאות הפולני, בטקס שתוכנן להתקיים בבית הכנסת "נוז'יק" במרכז הבירה ורשה.

זמן קצר לפני האירוע, הודיעו ראשי הקהילה היהודית על ההחלטה לבטלו, עקב התראות ביטחוניות קונקרטיות. בין היתר אמורים היו לקחת חלק באירוע הרב הראשי של פולין מיכאל שודריך, נשיאת הקהילה היהודית אנה צ'יפצ'ינסקה, חברי הקהילה היהודית ואורחים מכל רחבי פולין, וכן הסופרת אנה ציילוביץ', שחיברה סדרת מאמרים בשם "ורשה היהודית שלי" על החיים היהודיים בפולין לפני פריצתה של מלחמת העולם השנייה.

באתר האינטרנט של הקהילה היהודית בוורשה צוין, "האירוע בוטל על מנת להבטיח את שלומם של חברי הקהילה היהודית לנוכח אזהרות בטחוניות".

ההודעה לא פירטה מהן ההתראות הביטחוניות שקיבלו ראשי הקהילה, אשר גרמו להם להודיע על הביטול הדרמטי של האירוע זמן קצר לפני פתיחתו, וראשי הקהילה היהודית סירבו לפרט לגבי מהות איום. הרב שודריך, שאמור היה לשאת תפילה מיוחדת עבור פולין, נשא את התפילה במהלך תפילות השבת בבית הכנסת.

בשנים האחרונות הפך יום העצמאות הפולני למפגן של ארגוני הימין הקיצוני אשר יוצאים לרחובות ומפגינים כנגד בני מיעוטים המתגוררים בפולין, פעמים רבות תוך אלימות קשה והתנגשויות עם המשטרה המקומית. גם השנה נערכו מצעדים של ארגוני ימין קיצוני וכן של פעילי זכויות אדם המתנגדים לגזענות ואנטישמיות בפולין.