האתגר: הטשטוש בין פשע לטרור

המפכ"ל נאם בכנס לביטחון המולדת והסייבר ואמר, "לא רק תקיפת סייבר מרחוק מהווה איום אסטרטגי, אלא גם היכולת להשפיע על קבלת החלטות".

רעות הדר , י"ד בחשון תשע"ז

המפכ"ל בכנס ביטחון המולדת והסייבר, הבוקר
המפכ"ל בכנס ביטחון המולדת והסייבר, הבוקר
צילום: דוברות משטרת ישראל

מפכ"ל המשטרה, רוני אלשיך, נשא היום (שלישי) דברים בכנס הבינלאומי לביטחון המולדת והסייבר, המאורגן על ידי מכון היצוא יחד עם מנהל סחר חוץ במשרד התעשייה והכלכלה.

הכנס מהווהמפגש בין עולמות הסייבר וביטחון המולדת ועוסק בנושאים מרכזיים, כגון: מודיעין וטרור, הגנה על תשתיות, עולם גלובלי והיערכות למצבי החירום השונים.

המפכ"ל אמר בנושא הסייבר כי "הרשתיות, מהווה הזדמנות אדירה לביצוע עבירות של צווארון לבן. במקביל, פשיעה כלכלית הופכת לזירה משמעותית והזנחתה עלולה לפגוע קשות בכלכלת המדינה, בהכנסות ממסים וכיוצא בזה. משטרת ישראל כמשטרה לאומית, נדרשת לבנות פרופיל של שיתופי פעולה עם כל רשויות אכיפת החוק. צוותי משימה משותפים מעלים בצורה דרמטית את אפקטיביות אכיפת החוק ואת סגירת הפרצות השיטתית בעקבותיהם".

"ברור כמובן, כי כל מה שמשרת את עברייני הצווארון הלבן, כמו הלבנת הון, משרת היטב ארגוני פשיעה וארגוני טרור, מה שמהווה הזדמנות גם לשיתופי פעולה ביניהם", הבהיר אלשיך.

בהמשך דבריו התייחס המפכ"ל להתמודדות המשטרה והשוטרים עם האיומים לאור האתגרים שמייצרת המציאות של ימינו. "האתגר הגדול ביותר של משטרת ישראל הוא הטשטוש הקיים בין הפשיעה ובין הטרור".

"השוטר נדרש לעמוד בכל האתגרים המנטליים המוטלים על כתפיו. אין לנו פתרונות קסם לעומס אתגרים זה. אין ספק כי שיתוף ידע בין ארגוני משטרה בעולם, ולא רק שיתוף פעולה מודיעיני- מבצעי, יסייע לכל משטרה ללמוד מהצלחות וכישלונות של ידידותיה".

בכנס שנערך במרכז הירידים בת״א, משתתפים גם נציגי יחידת הסייבר של משטרת ישראל בפאנלים ובמפגשים מקצועיים עם גורמי אכיפה וגורמים העוסקים בתחום הסייבר בעולם.