18 חודשי מאסר לרב ברלנד

הרב אליעזר ברלנד הורשע במסגרת הסדר טיעון במעשים מגונים בשתי נשים.

אורלי הררי , ט"ז בחשון תשע"ז

הרב ברלנד
הרב ברלנד
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

הפרקליטות חתמה על הסדר טיעון עם מנהיג קהילת "שובו בנים", הרב אליעזר ברלנד.

לפי הסדר הטיעון, בין פרקליטות מחוז ירושלים לבין פרקליטי הרב עו"ד משה בר אשר ממשרד אפרים דמרי, שני אישומים הנודעים לשתי מתלוננות יימחקו מכתב האישום.

במסגרת הסדר הטיעון הרב ברלנד הודה בשתי עבירות של מעשים חמורים ותקיפה.

בנוסף, סיכמו הצדדים על עונש של 18 חודשי מאסר, מהן תנוכה תקופת המאסר שכבר ריצה. עם זאת, גזר הדין יינתן במועד מאוחר יותר, לאחר שתשמע עמדת הנפגעות שמתנגדות לעסקה.

עו״ד אפרים דימרי, המייצג את הרב, אמר בתגובה "אני שמח שבית המשפט אישר היום את הסדר הטיעון שבמסגרתו נמחקו שני אישומים מרכזיים וכן הומר אישום על תקיפה בנסיבות מחמירות בעבירת תקיפה בלבד.

בכתב האישום המתוקן לא נכללו אישומים בעבירות מין, אותם הכחיש הרב לאורך כל הדרך, והוא הורשע בביצוע מעשה מגונה של נשיקה על ראשה של המתלוננת. מדובר באישומים ברף התחתון ביותר.

כפי שהסכמנו עם הפרקליטות העונש, בכפוף להחלטת השופט, יעמוד על 18 חודש בלבד ולצורך כך תחשב כל תקופת המעצר בדרום אפריקה ובישראל. משמעות הדבר שהרב צפוי להשתחרר מהכלא כבר בחודשים הקרובים ובכך תבוא הפרשה לסיומה והוא ישוב, כך תקוותו, להנהיג את קהילת שובו בנים כבעבר".

הרב ברלנד בן ה-80, ממנהיגי חסידות ברסלב, נעצר בדרום אפריקה בחודש אפריל האחרון, בתום שלוש שנות מצוד.

לאחר הסגרתו החליט שופט בית משפט השלום בראשון לציון לשחררו למעצר בית, אולם בית המשפט המחוזי הפך את ההחלטה והורה להשאירו במעצר, זאת בשל חשש מהימלטותו. במסגרת ההסדר, תקופת המעצר תנוכה לו מעונש המאסר שנגזר עליו.