ראשי העיר השמאלנים בעימות מול טראמפ

כ-200 ראשי עיריות דמוקרטים מסרבים לשנות את המדיניות המעניקה הגנה למהגרים בלתי חוקיים.

גיא כהן , ט"ז בחשון תשע"ז

רם (מימין) וארי עמנואל
רם (מימין) וארי עמנואל
צילום: רויטרס

ראשי עיריות לוס אנג'לס, ניו יורק, שיקגו, בוסטון, סן פרנסיסקו, פילדלפיה וושינגטון הבירה מצויים בעימות ישיר מול הנשיא הנבחר דונלד טראמפ, בכל הקשור למדיניותם כלפי מהגרים בלתי חוקיים.

הערים האלה נחשבות "ערי מקלט" – לצד כ-200 ערים נוספות בארה"ב – בשל העובדה שהשוטרים המקומיים אינם מחויבים לדווח לרשויות ההגירה כאשר הם נתקלים במהגרים לא חוקיים. אפילו כאשר מהגר לא חוקי עומד להשתחרר ממאסר, המשטרה המקומית אינה מדווחת לרשויות הפדרליות.

מדיניות ערי המקלט מזוהה עם המפלגה הדמוקרטית, וכל הערים הבולטות שנחשבות לערי מקלט מונהגות ע"י דמוקרטים.

ערי המקלט עלולות גם להנחות את עובדיהן, כולל שוטרים, שלא לשאול כלל לגבי מעמדם החוקי של אנשים שהם נתקלים בהם במהלך עבודתם – בטענה שמי שחושש כי יוסגר לרשויות עלול להימנע מלמסור מידע לגבי פשעים שהיה עד להם.

גיהינום של ממש

ראש עיריית שיקאגו (היהודי), רם עמנואל, נעמד בפני מצלמות הטלוויזיה לאחר בחירתו של טראמפ, הצהיר במפגיע כי לא ישנה את המדיניות של עירו. "לכל אלה שחשים עצבניים מאוד אחרי הבחירות של יום שלשי, ומלאים בחרדה... אתם בטוחים בשיקגו ויש לכם תמיכה בשיקגו", אמר. "שיקגו תמיד תהיה עיר מקלט."

מבקריו מציינים כי שיקגו הפכה לגיהינום של ממש בכל הקשור לשיעור הפשע, וכי רק במהלך שני סופי השבוע האחרונים נרצחו שם מאה בני אדם. תומכי מדיניות ערי המקלט טוענים שאין קשר בין המדיניות לשיעורי הפשיעה. המתנגדים טוענים שהדמוקרטים מעוניינים למלא את ארה"ב במהגרים בכדי שהמהגרים יצביעו עבורם.

טראמפ הבטיח במהלך מערכת הבחירות כי ימנע תקציבים פדרליים מערי מקלט, כחלק ממדיניות קשוחה נגד מהגרים לא חוקיים. עד היום הצהירו ראשי עיריות ב-12 ערי מקלט כי לא ישתפו פעולה עם ממשל טראמפ בנושא הקשחת היחס למהגרים.

הנושא עלה לכותרות בשנה שעברה לאחר שבחורה בשם קתרין סטיינלי נורתה למוות כשהלכה ברחוב בסן פרנסיסקו. הרוצח הוא מהגר לא חוקי שגורש מארה"ב מספר פעמים ואשר שוחרר ממאסר בכלא מקומי למרות שהרשויות הפדרליות ביקשו לעכב אותו בכדי שיוכלו לתפוס אותו.