רב ראשי, רב מעפרה וחמאס - במפגש אחד

במהלך המפגש שארך ארבעה ימים דנו הצדדים על דרכים שבהן ניתן להגיע להסכמות רחבות ולמגר את האלימות במזרח התיכון

עוזי ברוך , ט"ז בחשון תשע"ז

הרבנים בספרד
הרבנים בספרד
צילום: מחלקת המדיה של משרד החוץ הספרדי

עשרות רבנים בכירים מישראל וביניהם הרב הראשי לישראל נחתו השבוע בספרד שם נפגשו עם שייח'ים מוסלמים ומנהיגים נוצרים.

במהלך המפגש שארך ארבעה ימים דנו הצדדים על דרכים שבהן ניתן להגיע להסכמות רחבות ולמגר את האלימות במזרח התיכון.

מארגן הועידה השר לשעבר הרב מיכאל מלכיאור שכיום עומד בראש מרכז היזמה הדתית לשלום ונשיא מרכז מוזאיקה אמר "נפל דבר בישראל. עשינו צעד ראשון, אך משמעותי ביותר, להציב את המנהיגות הדתית בחזית החתירה לשלום. כולנו יוצאים מספרד אחרת משנכנסנו אליה. עתה בשובנו ארצה ניבחן ביישום ההחלטות ובהמשך העבודה יחד על אף הקשיים".

בין המשתתפים היה גם שייח' עמאד פאלוג'י, ממייסדי גדודי עז א-דין אל קסאם של החמאס ושר לשעבר בממשלה הפלסטינית שאמר "אנחנו נפגשים כאן בספרד כיוון שכעת, בנסיבות האלה, ארצנו צרה מכדי להכיל אותנו יחד, אך אנחנו נפגשים כאן כדי שתתרחב, ונוכל להיפגש בהמשך גם בירושלים, גם ברמאללה וגם בעזה".

עוד השתתפו במפגש הרב יעקב אריאל רב העיר רמת גן, הרב רצון ערוסי רב העיר קרית אונו וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב אבי גיסר רב היישוב עפרה וראש מועצת החינוך הממ"ד, הרב דב זינגר ראש ישיבת מקור חיים, הרב ציון כהן רב העיר אור יהודה, הרב פרופ' אברהם שטיינברג, עורך האנציקלופדיה התלמודית וראש יד הרב הרצוג, הרב בנימין להמן, ר"מ בישיבת הר עציון, והרב דוד מנחם.

ההצהרה המלאה שפרסמו הרבנים:

"בשם ה' אל עולם \ בשם אללה הרחמן והרחום

אנו, בני ארץ הקודש ומנהיגי הקהילות הדתיות היושבות בה, התכנסנו כדי לקבל על עצמנו לחתור בכל כוחנו לשלום בארץ כולה. אנו מדגישים את אחריות שני העמים לגורלם המשותף, אחריותן של שלוש הדתות לקיום בשלום, ואחריותנו אנו כמנהיגים דתיים לקידום חיים של כבוד הדדי מתוך צדק ובטחון ברוח דבר ה' ביד נביאיו.

אנו חיים בארץ הקודש בחסדי האל, ומבקשים לכוף עצמנו לרצונו. אנו מכירים בקדושת הארץ לשלוש הדתות.

שלוש הדתות מכבדות את ערך קדושת החיים, ואנו קוראים ליישמו בחיי היום-יום בארצנו. האלימות הנעשית כביכול בשם אלוהים היא חילול שמו, עוול כלפי הברואים בדמותו, וביזויה של האמונה. האמצעי הראוי לפתרון הסכסוך והמחלוקת הוא במשא ומתן ובהידברות בלבד.

אנו מדגישים את חשיבות עצירת ההסתה, הסילוף ועיוות דמותו של האחר, ומקבלים על עצמנו לחנך את הדורות הבאים לכבוד הדדי. בהסתמך על המסורות הדתיות, ועל הבנתנו את טובת קהילותינו ועמינו, אנו קוראים לפתרון אשר יכיר בזכות שני העמים לקיום בכבוד.

אנו מקווים שמציון תצא תורה ושלום בינינו יכה גלים בעולם כולו לטובת העמים ומימוש תקוותיהם.

על כתפי המנהיגות הדתית מוטלת אחריות מיוחדת לתרום להשגת השלום המיוחל. אנו מפצירים במנהיגים הפוליטיים הישראלים והפלסטינים לפעול למען פתרון, אך הדבר אינו מחליף את חובתנו אנו בפני האל ובפני קהילות המאמינים לקדם את השלום, להתפלל עליו ולחתור אליו ללא לאות.

אנו מצהירים על הקמת ועדה מתמדת שתעמול ליישם את עקרונות מסמך זה. אנו מתחייבים להתמיד בעבודה משותפת, לצרף אלינו גורמים נוספים מקרב ההנהגה הדתית, ולהנחות את הדור הצעיר ברוח זו. נפעל יחד להשמיע קול דתי לשלום בארץ הקודש לטובת כל יושביה. ויעשו כולם אגודה אחת לעשות רצונך בלבב שלם.