הכשרות בתל אביב מטרידה את "הארץ"

"טרנד הכשרות" מפיל קורבנות, "תל אביב נופלת", מבשר העיתון. יו"ר המועצה הדתית תוקף: חוסר ליברליות בעיתון "הליברלי". דעה

אלדד מזרחי , י"ט בחשון תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: Vladislav Nosick | iStock

באתר הארץ הופיעה במיקום בולט הכותרת הבאה: "עוד קורבן של טרנד הכשרות: אחת הפיצריות הטובות בתל אביב הולכת לעולמה".

גם רוגל אלפר, מבקר הטלוויזיה של העיתון, התייחס ל"טרנד" וכתב ש"תל אביב נופלת". קראתי ונחרדתי. חשבתי לעצמי כמה עוד פיצריות ומסעדות עתידות בקרוב ליפול חלל, קורבנות שווא של הטרנד הנורא.

אחרי שנרגעתי קמעא ניסיתי בכ"ז להבין מה כל כך טרד את מנוחתם של אלפר ושל מי שנתן את הכותרת הדרמטית לידיעה על פיצריה שנסגרה. האם הם מוטרדים מכוחות שוק בסיסיים של ביקוש והיצע? אולי הם לא מרוצים מהנוכחות הבולטת של "עולים חדשים מצרפת", המתוארים בכתבה על הפיצריה, "שהתמקמו באזור ורצו פיצה, אבל כשרה"? או שמא הם שרויים בחרדה שלא יוכלו עוד למצוא מקום כלבבם בין שפע המקומות הלא כשרים שממשיכים לפעול בתל אביב באין מפריע למרות "טרנד הכשרות"?

אכן, יש טרנד כשרות כרגע בתל אביב. יותר ויותר מסעדות ובתי אוכל למיניהם פונים למועצה הדתית בשנה האחרונה ומבקשים תעודת כשרות. זו לא תוצאה של כפייה דתית בעיר, חס וחלילה, ולא תוצאה של הכוונה מזימתית מלמעלה של הממסד הרבני. זה לא טרנד שמחפש "קורבנות", ותל אביב עדיין על תלה עומדת. זה בסה"כ טרנד שמבטא במידת מה את מה שמשתקף שוב ושוב בסקרים – בערך 70 אחוז מהאוכלוסייה היהודית בישראל מקפידה על שמירת כשרות ברמה כזו או אחרת. וה-70 אחוז האלו אוהבים לאכול בחוץ, בדיוק כמו ה-30 אחוז שאינם מקפידים על דיני הכשרות, וככאלו הם כוח צרכני משפיע.

יש טרנד כשרות והוא משמח אותי באופן אישי, כי הוא מעיד על חיבור לזהות וההוויה הישראלית ולאו דווקא על פיצול והתבדלות, אבל בואו נשמור על פרופורציה: עדיין מדובר בתל אביב במגמה צנועת מימדים, אין סכנה להיכחדות המסעדות מהזן הלא כשר, אין גם בסיס להשוואה מספרית. איש באמונתו יחיה, איש באמונתו יאכל. חבל רק שכותבים ועורכים בעיתון ליברלי ע"פ הגדרתו, שמקדש שוב ושוב את העיר הליברלית באמת שממנה הוא פועל - מפגינים כלפי מסעדות כשרות באותה העיר - דעה קדומה בלתי ליברלית בעליל.