"אין מודעות לתרומתה של יהדות מרוקו"

אלפים השתתפו בכנס לציון 60 שנה לעליית יהודי מרוקו ו-120 שנה לקונגרס הציוני. דרעי: הקהל באולם הוא ההוכחה ליהדות מרוקו המפוארה".

עדו בן פורת , כ"א בחשון תשע"ז

השר דרעי בכנס
השר דרעי בכנס
צילום: יח''צ

כנס לציון 120 שנה לקונגרס הציוני ו-60 שנה לעליית יהודי מרוקו נערך השבוע בהיכל התרבות בתל אביב, בהשתתפות כ-3,000 אורחים מכל רחבי הארץ.

באירוע נכחו יו"ר ארגון ברית יוצאי מרוקו ד"ר שמעון אוחיון, שר הפנים אריה דרעי, סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן, ממלא מקום יושב ראש ההסתדרות הציונית יעקב חגואל ואישי ציבור נוספים.

בפתח הערב אמר ד"ר אוחיון כי "היום אנו מציינים 60 שנה לעליית יהודי מרוקו. לצערי הרב החברה הישראלית לא מודעת לגודל תרומתה של יהדות מרוקו למפעל הציוני. היהודים שעלו ממרוקו בנו יישובים ששימשו חגורת ביטחון בגבולות ישראל – החל מקריית שמונה ובית שאן ,דרך פרוזדור ירושלים חבל לכיש וכלה בבאר שבע ואילת בדרום".

אוחיון סיפר על יישובו של הנגב על ידי יהודי מרוקו. "בזמן שקהילות שלמות הגיעו לנגב ונטשו בגין התנאים הקשים, "הודי מרוקו נשארו בעקשנות והחזיקו את ההתיישבות בנגב מתוך הבנה כי הם משמשים חגורת ביטחון התיישבותית לכל המתיישבים במדינה הצעירה.

''לצערי סיפורי המופת הללו לא באים לידי ביטוי בתכנית הלימודים של משרד החינוך. אני קורא מכאן לשר החינוך נפתלי בנט לאמץ בהקדם את מסקנות ועדת ביטון ולא להשאירן כהמלצות מגירה", הוסיף אוחיון.

שר הפנים, אריה דרעי, תיאר את הצימאון למסורת המזרחית. "כיום בכל עיר ניתן לראות את הכמיהה למסורת, לפיוטים, למקאמים. בני עדות המזרח כבר לא מתביישים. אני רוצה לגלות לכם: אנחנו מתכננים לעשות כוכב נולד לפיוטים''.

האירוע לווה בשירה וזמר לכל אורכו. להקת פרחי ירושלים שרה פיוטים מהמסורת המרוקאית וזכתה לקולות אהדה מהקהל, כאשר בהמשך הצטרף לחגיגת הפיוטים גם הזמר קובי אפללו והלהיב את כולם בפיוט "שלום לבן דודי".

במהלך הטקס הוענק פרס "יקיר הברית" לרמטכ"ל רא"ל גדי איזנקוט. "את הפרס החלטנו להעניק לרמטכ"ל מדינת ישראל שתרם תרומה משמעותית לביטחונה וחוסנה של מדינת ישראל. איזנקוט ומבטא בצורה הטובה ביותר את התערותה של קהילת יהודי מרוקו בחברה הישראלית".