ממתי בג"ץ מתערב במינוי מפקדים?

הרב דרוקמן מותח ביקורת חריפה על החלטת בג"ץ לעכב את מינוי הרבצ"ר ומתנגד לשילוב לוחמות בשריון. "אין תפקידן של נשים להיות לוחמות".

בני טוקר , כ"א בחשון תשע"ז

הרב אייל קרים (מימין) עם הרב הצבאי הראשי היוצא, הרב רפי פרץ
הרב אייל קרים (מימין) עם הרב הצבאי הראשי היוצא, הרב רפי פרץ
ללא קרדיט צילום

הרב חיים דרוקמן, ראש ישיבת אור עציון ויו"ר מרכז ישיבות ואולפנות ''בני עקיבא'', מותח ביקורת חריפה על שופטי בג"ץ שהחליטו לעכב את מינויו של אל''מ הרב אייל קרים לרב הראשי לצה''ל.

"ההחלטה פגעה באמון הציבור בבג"ץ, ואני אומר את זה בצער רב כי אני מכבד את הבג"ץ. במקום לדחות על הסף את העתירה הקנטרנית של מרצ ולומר לעותרים שכל הטענות האלה הן מחזור של דברים שהיו לעיניו של הרמטכ"ל לפני המינוי והוא בוודאי בדק את הכול, השופטים מצטרפים כאן לעותרים עצמם באופן חד צדדי ומשתמשים בכוחם כדי לכפות את הדבר".

בשיחה עם ערוץ 7 מוסיף הרב דרוקמן, ''ילמדונו השופטים המלומדים על איזה חוק עבר הרב קרים, ואם הדעות שלו לא מוצאות חן בעיניכם אז מי שמכם לקבוע בעניין? אני מבין שאתם ממונים על החוק אבל אתם לא קובעים את הדעות והערכים של הציבור.

''מי שממנה את המפקדים זה צה"ל, לא אתם, איזו סמכות יש לכם לגבי מינוי מפקדים בצה"ל? צר לי שהבג"ץ גורם לציבור לאבד את האמון בו".

בנושא אחר, הרב דרוקמן קובע שאין היתר לחיילים לשרת בטנק עם חיילות. "זה חמור ביותר, דעתי היא
כמו שלא מתאים פיזית לגברים ללדת ילדים כך יש דברים שנשים לא יכולות לעשות
שאין תפקידן של נשים להיות לוחמות, אבל לא יכול שצה"ל יחליט לשלב לוחמים ולוחמות ביחד בטנק, זה יפגע בחיילים והם לא יוכלו לשרת בשריון אם נשים תהיינה בטנק עם גברים.

"גם אם יהיה צוות טנק של נשים בלבד זה יפגע בצה"ל עצמו, כי כמו שאני מבין היכולות הנדרשות בטנקים כמו להיות טען זה משהו שלא מתאים מבחינה פיזית לנשים, כמו שלא מתאים פיזית לגברים ללדת ילדים כך יש דברים שנשים לא יכולות לעשות".

לדבריו הניסיונות לשלב יחד חיילים וחיילות בשדה הקרב הם בניגוד לסיכומים מהעבר, "כשדיברו בזמנו על השילוב הראוי היה ברור שנשים לא יכולות להיות בשריון ובחי"ר, זה דורש מאמצים פיזיים וגם נשים לא יכולות להיות יחד עם גברים בטנק או במקומות אחרים. אני יודע שיש מבינים בצבא יותר טוב ממני אבל לכולם ברור ששירות ביחד יפגע בעשרות גברים שוודאי חייבים לשרת במערך השדה.

''כולם יודעים כמה חשוב שהשירות יהיה בחבורה מלוכדת ולכן כל מי שיש לו קצת הבנה מבין שגברים ונשים לא יכולים להיות ביחד בשירות בחי"ר", כך הרב דרוקמן.