לא אשלח תלמידים ליחידות שדה מעורבות

הרב יהודה גלעד, ראש ישיבת מעלה גלבוע, מזהיר מההשלכות של שירות משותף בשריון, "החיכוך הפיזי ביחידות שדה הוא בלתי נמנע".

בני טוקר , כ"א בחשון תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
Thinkstock

הרב יהודה גלעד, ראש ישיבת מעלה גלבוע וחבר הנהלת ארגון רבני ורבניות ''בית הלל'', אומר לערוץ 7 כי ימליץ לתלמידיו שלא להתגייס ליחידות שדה שבהן משרתים יחד לוחמים ולוחמות.

"אם השמועות נכונות והכוונה היא לשנות את פקודת השילוב הראוי ,יהיה קשה לשמור על ההלכה במציאות של יחידה לוחמת משותפת לגברים ונשים ואתקשה מאוד להמשיך לעודד את תלמידיי לשרת ביחידות אלה, זה יאלץ רבים להיכנס לגטאות ואת זה אנחנו לא רוצים".

הרב גלעד מדגיש את תמיכתו העקרונית בקידום נשים גם בצה"ל, "אני לא מעודד בחורה לשרת בצה"ל, אבל בחורה שזה חשוב לה אין איסור לשרת בצה"ל ויש לזה היתר הלכתי. רבני בית הלל מחויבים להלכה ולכן חשוב מאוד שאנשים שמקבלים את ההחלטות בצה"ל יתעשתו כי כולנו רוצים בטובתו של צה"ל והמדינה.

"אנחנו לא נגד קידום מעמד הנשים וחשוב לתת להן ביטוי אבל בתוך יחידות שדה לשרת ביחד באינטנסיביות זה בלתי מתקבל על הדעת", מוסיף הרב גלעד.

לדבריו החיכוך הפיזי ביחידות שדה הוא בלתי נמנע, "ביחידת שטח צפופה הקרבה גדולה, קשה להימנע מחיכוך פיזי ואם זה אכן יקרה, זה עלול להוביל אנשים לברוח מהמקומות האלה ואני אמליץ שלא לשרת בשירות כזה.

"אסור שבטנק יהיו גברים ונשים ביחד. אם רוצים לעשות את זה ויש ביקוש אפשר לדוגמא שבכל גדוד תהיה פלוגה אחת מעורבת. צריכים לאזן בין הערכים לבין קידום מעמד האישה כי אחרת ציבור גדול עלול לחוש שהוא נאלץ לבגוד בערכיו. צריכים שיח שיאזן בין הצרכים לפקודת השילוב הראוי שנקבעה בזמנו על ידי הרב רונצקי ושם הגיעו לאיזונים נכונים, לשנות אותם היום זה לא נכון גם מבחינה דמוקרטית".