מספר שיא של מבקרים באושוויץ-בירקנאו

מתחילת השנה ועד סוף חודש אוקטובר ביקרו במחנה ההשמדה הגרמני על אדמת פולין 1.7 מיליון בני אדם. עד סוף השנה יישבר שיא כל הזמנים.

ניסן צור , כ"ב בחשון תשע"ז

אושוויץ בירקנאו
אושוויץ בירקנאו
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

מנתונים שפרסם דובר מוזיאון אושוויץ-בירקנאו עולה כי החל מתחילת השנה הנוכחית ועד סוף חודש אוקטובר עמד על 1.7 מיליון בני אדם מכל רחבי העולם.

שיא כל הזמנים שנקבע בשנה שעברה עומד על 1.72 מיליון מבקרים במחנה ההשמדה לשעבר. לדברי הנהלת אושוויץ-בירקנאו עד סוף השנה יישבר השיא הקודם של מספר המבקרים במחנה.

הגידול במספר המבקרים מגיע בעיקר לאחר ביקורו של האפיפיור פרנציסקוס בעיר קרקוב הסמוכה לאושוויץ, במהלך חג נוצרי קתולי שמשך לעיר מאות אלפי מבקרים מכל העולם.

גם השנה, כפי שאירע בשנים קודמות, יבקרו באושוויץ אזרחים ממאה מדינות שונות, כאשר בראש הרשימה ניצבות פולין, ארה"ב, בריטניה, גרמניה ואיטליה. יותר מ 1.1 מיליון יהודים נספו במחנה ההשמדה שהקימו הגרמנים על אדמת פולין.

ובינתיים קיימה ממשלת פולין ישיבה משותפת עם ממשלת ישראל בירושלים, במסגרתה דנו השרים בהגדלת שיתוף הפעולה בנושאי חלל, חברות סטארט אפ, אבטחת סייבר ורפואה.

"ישראל היא שותף מאוד אטרקטיבי עבורנו, בעיקר בתחומי כלכלה וסחר, מאחר והיא מדינה מפותחת העומדת בסימן טכנולוגיות חדשניות ומתקדמות", אמר שר החוץ הפולני ויטולד ושצ'יקובסקי לאחר המפגש המשותף.

הוא הוסיף כי ההתייעצויות המשותפות בין השרים התמקדו בשאלה כיצד ניתן לאפשר לתעשייה החדשנית של ישראל לבסס נוכחות בפולין, ואיך שתי המדינות יכולות להרוויח מכך.

"התקבלו החלטות לקיים שיתוף פעולה במספר תחומים בין המוסדות והסוכנויות שהוקמו לאחרונה בפולין וישראל. אנחנו רוצים ללמוד הכל מישראל, שהפכה למדינת היי טק מתקדמת. השמיים הם הגבול. יש לנו שיחות מתמשכות בתחומים שונים והם יימשכו על ידי השרים השונים במהלך הביקור הזה. אני מקווה שהם יסתכמו בחוזים שייחתמו בפולין בקרוב", אמר ושצ'יקובסקי.

הוא סיפר כי ראשי הממשלה הפולנית הזמינו את ראש הממשלה בנימין נתניהו לפולין על מנת להדק עוד יותר את שיתוף הפעולה בין שתי המדינות.