הגיע הזמן לשינוי במערכת המשפט

השר יריב לוין מסביר בראיון לערוץ 7 את הצורך בהמשך קידום חוק ההסדרה במקביל לחיפוש פתרונות אחרים וקורא לשינוי יסודי במערכת המשפט.

חזקי ברוך , כ"ז בחשון תשע"ז

השר יריב לוין
השר יריב לוין
צילום: אלירן אהרון

הגיע הזמן לשינוי במערכת המשפט

שר התיירות, יריב לוין (ליכוד), אומר היום (שני) בשיחה עם ערוץ 7 כי למרות הניסיונות למצוא פתרונות אחרים לעמונה יש להמשיך בקידום חוק ההסדרה.

"חוק ההסדרה הוא אמצעי ולא מטרה", פותח השר לוין את דבריו, וממהר להבהיר את חשיבות החוק: "המטרה היא שלא יעשה בעמונה גירוש המוני ובלתי מוצדק. אני חושב שצריך בשלב הזה לקדם את החוק כדי שלא יווצר מצב שגם לא יהיה פתרון וגם לא נספיק להשלים את החוק. אם עד השלמת החקיקה ימצא פתרון הולם אחר, בהחלט טוב. אם לא ימצא פתרון כזה, אנחנו נצטרך להשלים את החקיקה".

לוין מסביר "אני תומך בכל מתווה ובכל פתרון שקודם כול ייתן פתרון לסוגיית עמונה ואח"כ ייתן מענה רחב יותר לנושאים שמטרידים את ההתיישבות בכלל ואני חושב שהגיע הזמן לשים סוף למערכה המשפטית שמתנהלת כלפיי ההתיישבות בניסיון לכופף את המדינה דרך עתירות ודרך בתי המשפט ולפגוע במפעל האדיר הזה".

לדבריו, למרות לוח הזמנים הקצר עוד לא מאוחר להציל את עמונה: "בעיניי לא מאוחר למצוא פתרון לעמונה משום שהבעיה המשפטית שנוצרה שם היא בעיה מלאכותית ואותם משפטנים שיצרו את הבעיה יכולים בהחלט לפתור אותה, זה יותר עניין של רצון של המערכת המשפטית מאשר עניין של יכולת".

השר לוין, הידוע בדעותיו הנחרצות על בית המשפט העליון, ממשיך בקו זה ומסביר את החשיבות בשינוי המצב: "אני חושב שצריך לעשות שינוי יסודי במערכת המשפט. אני חושב שזה הדבר העיקרי שעליו צריך להיאבק. הגיע הזמן שנפסיק לרדוף אחרי פסיקה כזו או אחרת או בעיה נקודתית ונמצא את עצמנו כל היום עוסקים בהגנה על דברים בסיסיים במקום להימצא במצב שבו אנחנו יכולים לפעול ולפתח ולבנות עם מערכת משפט צודקת".

לוין גם מצביע על חוסר השוויוניות בפסיקות מערכת המשפט: "אני חושב שהמציאות שבה מתעלמים מבניה בלתי חוקית ערבית בהיקפים אדירים ,ומתעלמים מהבעיות שישנן בהתפתחות ההתיישבות היהודית, ולעומת זאת מייצרים הלכות מלאכותיות שפוגעות בהתיישבות הקיימת, היא מציאות שאי אפשר להשלים עמה והדרך לטפל בה היא שינוי יסודי במערכת כולה".