'באג' ביחסי צה"ל והציונות הדתית

דובר צה"ל לשעבר אבי בניהו מתייחס בראיון לערוץ 7 ליחסים בין צה"ל והציבור הדתי - וגם למשפט אזריה. "כולם יוצאים פצועים מהסיפור".

אלירן אהרון , כ"ב בחשון תשע"ז

אבי בניהו
אבי בניהו
צילום: אלירן אהרון

כולם יוצאים פצועים ממשפט אלאור אזריה

דובר צה"ל ומפקד גלי צה"ל לשעבר, אבי בניהו, מתייחס בראיון לערוץ 7 לדיון הסוער סביב הצבת חיילות במערך הלוחם של חיל השריון.

"יש נשים שהן טייסות קרב ויש עוד הרבה מקצועות שנפתחו לנשים בשנים האחרונות. אני לא יודע להגיד שבצוות של טנק זה אפשרי. שמעתי את הרב וייס אומר שאסור להכניס חיילת עם חיילים בתוך טנק - אבל בתכנית "ציפורי לילה" מותר? בבור בקריה מותר? יש את פקודות השילוב הראוי ואין לי ספק שהצבא ימצא את הדרך למלא את הפקודות בתוך הטנק, בתוך המסוק ובכל מקום אחר".

על יחסי הצבא והציונות הדתית אומר בניהו, "יש קרע או באג בין צה"ל לציונות הדתית ושני הצדדים יוצאים נפסדים. לציונות הדתית יש תרומה גדולה, אבל אם מישהו בציונות הדתית חושב שבגלל שיש כל כך הרבה קצינים - הוא יחליט מה יהיה בצבא - הוא טועה ופוגע בצבא. חכמים הזהרו בדבריכם, ורבנים שבעתיים".

בנוגע לצו הביניים שהוציא בג"ץ לעיכוב מינוי תא"ל הרב אייל קרים לתפקיד הרב הראשי לצה"ל מבהיר בניהו, "במקרה הזה של הרב קרים, ולא בלב קל, אני חושב שבית המשפט העליון שגה שלא קיבל את עמדתו של הרמטכ"ל".

"אם לוחמים ירצו לאנוס גויה הרב קרים יעצור אותם בעצמו. הוא נתן את ההסברים ומן הראוי היה שבג"ץ יכיר בעמדתו של הרמטכ"ל. לדעתי הבג"ץ לא פוגע ברב קרים, אלא ברמטכ"ל. חבל שזה קרה".

דובר צה"ל לשעבר לא חוסך ביקורת על משפטו של החייל אלאור אזריה. "אני סבור שמשפטו של אלאור אזריה הוא אחד המשפטים הכי עצובים בתולדות המשפט בצה"ל. אין לי ספק שהייתה פה התערבות פוליטית לא ראויה. אני חושב שגם הצבא עשה שגיאות. העסק הזה מתנהל על גבו של סמל אלאור אזריה".

"על פניו נראה שההתנהלות בשטח לא הייתה על פי הנהלים. אני מקווה שבית המשפט ינקה את כל הרעשים וישפוט משפט צדק. בכל מקרה גם אלאור, גם משפחתו וגם הצבא יוצאים פצועים בעניין הזה".

בניהו מתייחס גם לפרשת הצוללות ומציין, "אני לא מעלה על דעתי אפילו לשנייה שראש הממשלה או מישהו בסביבתו יעשו קופון על חשבון המדינה. עם זאת אני חושב שצריך לבדוק אם היה ניגוד עניינים".