נתניהו שוחח בקשר עם הטייסים

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים דיון מבצעי בבסיס חצור ושוחח עם הטייסים הישראלים והזרים של מטוסי הכיבוי.

יוני קמפינסקי , כ"ד בחשון תשע"ז

נתניהו וארדן בבסיס חצור
נתניהו וארדן בבסיס חצור
צילום: קובי גדעון / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים בצהריים (שישי) דיון מבצעי בבסיס חצור ושוחח עם הטייסים הישראלים והזרים של מטוסי הכיבוי.

בדברים לתקשורת אמר נתניהו, "יש פה יסודות של טרור, זה אין ספק בכלל, גורמים שעוינים מאוד למדינת ישראל. אני לא יכול להגיד כרגע אם זה מאורגן, אבל אנחנו רואים חוליות-חוליות ואינני יודע אם יש ביניהן קשר, ולא חייב להיות ביניהן קשר, זה יכול היות טרור סכינים וטרור מציתים. אין ספק שהדבר הזה קיים.

אני אומר, הם עדיין בתוך החקירות אבל החומר שאנחנו רואים הוא חד משמעי - יש פה הצתות ואנחנו רואים בפירוש השראה רשתית, אבל מעבר לזה אני לא יכול להגיד. האם התופעה הזאת קיימת? בוודאות.

האם היא מאורגנת? זה אני עוד לא יכול להגיד לך, אבל היא קיימת והיא לא זניחה. זה דבר ראשון. לגבי הרשות הפלסטינית, הם הציעו לשלוח כבאיות, אני, המדיניות שלי היא לקבל עזרה, ובמידה שנוכל להיעזר בהם ניעזר בהם. העזרה הגדולה ביותר באה ללא ספק משיתוף הפעולה הבינלאומי עם המדינות שיש להן כוח אווירי. אני רוצה להסביר, אי אפשר להילחם עם שריפות יער, עם שריפות שטח, בלי מטוסים, אי אפשר.

בסוף חודרים פשוט לתוך היישובים, הם מכלים שטחים עצומים ולכן הדרך שבה מדינות מודרניות נלחמות בשריפות יער זה על ידי כיבוי אווירי שמכבה את האש או תוחם את האש. כך עושים בבוורלי הילס וכך עושים ברוסיה וכך עושים בכל מדינה אחרת. לכן היה צורך להקים פה את טייסת הכיבוי שלנו, קודם כל שיהיה לנו את היכולת הזאת וזה מה שעשיתי אחרי, תוך כדי שריפת הכרמל, אף על פי שאיש לא דיבר על כך בשום דוח, שום דבר, שתי המילים האלה 'טייסי כיבוי', זה לא יאומן, לא היו בדוחות, לא של מבקר המדינה ולא דוחות אחרים, זה פשוט דבר שהבאתי אותו תוך כדי שריפת הכרמל.

שלושה חודשים לאחר שריפת הכרמל כבר היו לנו תריסר מטוסים באוויר, טייסת הכיבוי, קראנו אותה על שם אלעד ריבן, לוחם האש הצעיר שנהרג לצערנו בשריפת הכרמל. ומה שאנחנו עושים עכשיו זה מעצימים את זה עם עוד מדינות, אבל אנחנו כבר דיברנו הבוקר יחד עם אנשי יחידת המטוסים של המשטרה וגם עם מפקד חיל האוויר מה אנחנו יכולים לעשות כדי להעצים את זה עוד יותר מבחינת היכולות שלנו אחרי לעתיד, זה הדבר החשוב ביותר".