עלה שיעור העוברים את בחינות הלשכה

הוועדה הבוחנת של לשכת עורכי הדין קיבלה חלק מההשגות על בחינת ההסמכה האחרונה, ובעקבות כך עלה שיעור העוברים את הבחינה ל-37%.

חזקי ברוך , כ"ו בחשון תשע"ז

לשכת עורכי הדין. ארכיון
לשכת עורכי הדין. ארכיון
תמונת ארכיון: פלאש 90

הוועדה הבוחנת של לשכת עורכי הדין, בראשות נשיא ביהמ"ש המחוזי בחיפה, השופט יוסף אלרון, התכנסה בשבוע שעבר וקיימה דיון ארוך בהשגות שהוגשו ביחס לבחינת ההסמכה שהתקיימה בחודש שעבר.

בפתח הדברים הבהירו חברי הוועדה, "חברי הוועדה מכהנים בה בהתנדבות על פי מינוי ישיר מאת שרת המשפטים. הוועדה היא ועדה עצמאית ובלתי תלויה ובניגוד מוחלט לחלק מהפרסומים והטענות השונות, לשכת עורכי הדין אינה מעורבת בניסוח השאלות בבחינה, והטלת דופי בשיקולי הוועדה ועבודתה, אינה במקומה. אין ולא הייתה כל כוונה או מגמה להקשות ולהחמיר במיוחד במועד הבחינה האחרון, ושיקולי הוועדה הנם עניינים בלבד".

בפני הוועדה עמדו פניותיהם של שרת המשפטים, ראש הלשכה, יו"ר ועדת חוקה חוק ומשפט וחברי ועדת חוקה לבחון את ההשגות שהוגשו, בגישת בית הלל.

בסיכומו של דבר, לאחר בחינה מעמיקה ופרטנית של כלל ההשגות, החליטה הועדה הבוחנת לקבל את ההשגות כך ששתי שאלות נפסלו ובשתי שאלות אושרה תשובה נוספת

כפועל יוצא מקבלת ההשגות עברו את הבחינה 169 נבחנים נוספים ואחוז המעבר הכללי עלה מ-30% ועומד כעת על 37% . בסה"כ עברו את הבחינה לאור ההשגות 915 נבחנים.

כמו כן, אחוז המעבר של הנבחנים אשר זו הבחינה הראשונה שלהם עלה מ - 42% ל 49%.

בלשכת עורכי הדין מציינים כי לא תישלח הודעה אישית לכל נבחן על תוצאות השגתו. אולם, ציונים מעודכנים בעקבות החלטת ועדת הבחינות יתפרסמו בתיק האישי היום (ראשון) מהשעה 14:00.

נבחן אשר יעבור את הבחינה בכתב בשל קבלת ההשגה, יוזמן לבחינות ההתמחות בעל-פה אשר יתקיימו ביום חמישי, 1.12.16, מהשעה 16:00, בלשכה בירושלים.

החלטות ועדת הבחינות הן סופיות והוועדה לא תדון בהשגות חוזרות.

בתגובה מסר ראש לשכת עורכי הדין, עו"ד אפי נוה, "לשכת עורכי הדין מודה לוועדה הבוחנת בראשותו של הנשיא אלרון על עבודתה המסורה שנעשית בהתנדבות מלאה. אני מבקש לברך על ההחלטה בהשגות ותוצאתן, שהביאה להעלאת אחוז המעבר הכללי ל - 37%, וקבלת ערעורם של 169 נבחנים שיצטרפו בקרוב ללשכת עורכי הדין ומאחל להם הצלחה גם בבחינות בעל פה.

כפי ששרת המשפטים הודיעה לאחרונה, בשנה הבאה תשתנה מתכונת בחינת ההסמכה באופן שלצד הדין הפרוצדורלי הקיים היום יתווספו לה גם דין מהותי וניסוח מסמכים משפטיים. מתוך כך, הלימודים המהותיים במהלך כל ארבע שנות הלימוד של הסטודנטים יוכלו לבוא לידי ביטוי אמיתי, באופן שהבחינה במתכונתה החדשה תשקף ידע משפטי, ניתוח משפטי וניסוח משפטי ויש לקוות שלא יהיו עוד טענות מסוג אלה שעלו לאחרונה ביחס לבחינת ההסמכה".