תביעת ענק: קיבלו מהמדינה כספים במרמה

התביעה הוגשה נגד ראשי "קהילת המתמידים", אשר לטענת המדינה קיבלו כספי תמיכות במרמה. במסגרת ההונאה זויפו כ- 1650 תעודות זהות.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ו בחשון תשע"ז

אילוסטרציה
אילוסטרציה
צילום: עביר סולטן. פלאש 90

פרקליטות מחוז ירושלים הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר תביעה על סך למעלה מ - 52,000,000 ש"ח נגד חברי הפלג החרדי המכונה "קהילת המתמידים" ונגד עמותות הנמצאות בשליטתם.

לפי כתב התביעה, הנתבעים הגישו למשרד החינוך בקשות כוזבות רבות לתמיכה במוסדות תורניים השייכים לקהילת המתמידים. הבקשות הכוזבות הוגשו בשם עמותות שונות, הנמצאות כביכול בשליטת אנשים שונים ופועלות ממקומות שונים, כשבפועל כל העמותות הופעלו על ידי הנתבעים והיו בשליטתם הבלעדית.

לבקשות הכוזבות צירפו הנתבעים מסמכים מזויפים שייצרו מצג שווא כאילו העמותות פועלות כדין ועומדות בדרישות הסף של משרד החינוך לקבלת כספי תמיכה, והן כללו כמו כן גם מצג שקרי על אודות כמות התלמידים במוסדות העמותות, כמות שאותה הגדילו על ידי שימוש בפרטים של מי שאינם תלמידים בפועל בעמותות הללו.

עוד נטען בכתב התביעה, כי הנתבעים זייפו כ - 1650 תעודות זהות עם תמונות של מתחזים מטעם חברי הקהילה, דבר שנועד להבטיח שמצג השווא ביחס למספר התלמידים המדווח לא ייחשף על ידי המדינה.

במקרה של ביקורת מצד המדינה באחת העמותות דאגו הנתבעים להזעיק למוסדות הרלוונטיים את המתחזים, ציידו אותם בתעודת הזהות המזויפת המתאימה לדיווח הכוזב שהועבר למשרד החינוך ביחס למוסד נשוא הביקורת והנחו אותם להציג אותן בפני המבקרים.

בתביעה מבקשת המדינה השבה של כספי התמיכות שהוצאו במרמה מהמדינה ופיצויים בסך כולל של 52 מיליון ש"ח.