מפקד הכיבוי לישובים: "יחד ננצח הכול"

מפקד הכיבוי באזור בנימין והבקעה שלח מכתב לישובים שנפגעו בשריפות: "מעריכים את האהבה והתודה, נהגתם בבגרות ובהבנה מעוררת כבוד".

אורנית עצר , כ"ז בחשון תשע"ז

כבאים פועלים בישוב דולב
כבאים פועלים בישוב דולב
צילום: דוברות כב"ה מחוז יו"ש

מומי לובינר, מפקד הכיבוי בגזרת בנימין והבקעה, שלח מכתב לישובי בנימין שנפגעו בשריפות.

במכתב פירט לובינר את המשימות להם נדרשו אנשיו בימים האחרונים והביע הערכה רבה לתפקוד התושבים באירועי השריפות הקשים.

בפתח המכתב פירט לובינר כי השריפות בימים האחרונים הביא עימו אתגרים ומשימות רבות ומגוונות למערך הכבאות בתוך כל ארגוני החירום הפועלים רבות על מנת להשיב את הסדר על כנו ולאפשר לתושבי מדינת ישראל לחזור לשגרת חייהם במהרה.

הוא ציין כי "מערך הכבאות עבר לעבודה במשמרות של 24/24 וכי נשות הכבאים נכנסו לכוננות גבוהה ולוחמי האש נפרשו בגזרות השונות ונלחמו בעוז בלהבות המתפשטות".

לדבריו, "כשהתרבו מוקדי האש והשריפות התפשטו בקצב גבוהה הוכרז מצב חירום וכלל הכבאים גוייסו לתחנות הכיבוי, חופשות בוטלו וכלל הכבאים התבקשו להתייצב בתחנות וחולקו למשימות. מזג האוויר לא היה חבר מסייע והרוחות רק ליבו את האש והיוו גורם משמעותי בקצב התפשטות המהיר של השריפות".

מפקד כוחות הכיבוי הבהיר כי גורמים רבים סייעו לכבאים לבצע את עבודתם כראוי, "חוסר שינה, השקעת מאמץ רב, התמודדות עם טמפרטורות גבוהות ושטח קשה איפיינו את עבודת לוחמי האש בימים האחרונים אך היו גורמים רבים אשר החדירו בלוחמים מוטיבציה רבה, חיממו את הלב ונתנו הרגשה מיוחדת של אחדות מקצועית, שלווה רוחנית ותחושת אכפתיות נהדרת שחיזקה ברגעים הקשים".

לובינר ציין כי "כל גורמי הביטחון הוכיחו מקצועיות טהורה, דבקות במשימה וכוח רצון אדיר להגן על היישובים. בכל הגזרות הדברים התנהלו בצורה דומה ומעוררת כבוד כפי שהתנהלו האירועים ביישובים דולב וטלמון. מחלקות הביטחון של הישובים בהנהגת הרבש"צים הובילו את הכוחות בבקיאות מוחלטת בשטח, היו שותפים לבחירת דרכי גישה והיו גורם מקשר לאוכלוסיה בישובים שעליהם נרחיב בהמשך".

בנוסף כתב כי "הצבא העמיד לרשות המערך את מיטב לוחמיו ומפקדיו, העניק גישה לכל הלוגיסטיקה הנדרשת והיווה את המסה העיקרית לאבטחת הכוחות הפועלים בשטח. משטרת ישראל שכמו תמיד הם חלק בלתי נפרד מאיתנו היו גם כאן שותף אמיץ לפעולות ההצלה.

לסיום הדגיש לובינר את תפקודם הראוי לציון של התושבים, "לא מתפקידנו לחפש את האשמים בשריפות האלו, יש מי שיעשה זאת אך לנו ברור דבר אחד - מי שעשה זאת על מנת לפגוע בעם ישראל עשה בדיוק את האפקט ההפוך. הוא חיזק את העם בעוצמות אדירות, הוא הוביל לאחדות נפלאה ששמה את חיפה עם מועצה אזורית בנימין, את הגליל המערבי עם השומרון ואת כל אזרחי ישראל מחובקים ומלוכדים תחת כיפה אחת. יש תחתיה קצת עשן אך המון אהבה וחמלה, אכפתיות חמה ודאגה אמיתית איש לרעהו והרי ידוע שעוצמתו של עם ישראל מתגלה בשיא פארו כשאנחנו מאוחדים, כוחנו באחדותינו".

עוד סיפר, "לאורך כל פעולות הכיבוי הוענקו ללוחמים מאות חבילות מתושבים, מאות סירים מלאים בתבשילים שאפילו ריח השריפה לא הצליח לפגוע בניחוחות הנהדרים שלהם ובעיקר אהבה גדולה שצעקה - אנחנו מעריכים".

"אז תושבים יקרים חשוב לנו לצעוק חזרה - גם אנחנו מעריכים. מעריכים את האהבה, מעריכים את התודה, מעריכים את המשמעת הגבוהה בקבלת הפקודות שלעיתים הגיעו בשעות לא שעות ולא תמיד היו נוחות, אך נהגתם בבגרות ובהבנה מעוררת כבוד. גם ברגעי הכתיבה נלחמים בכל הארץ לוחמי האש על מנת להכריע את הלהבות, המשיכו כולכם בדרככם, יחד ננצח הכל".