ראש ועד האימאמים: ננמיך את המואזין

נשיא המדינה ארח מפגש בין מנהיגים יהודים ומוסלמים. ראש ועד האימאמים: יצאנו בבקשה אל הציבור להנמיך את העוצמה ביישובים המעורבים.

עדו בן פורת , כ"ח בחשון תשע"ז

בית הנשיא, הבוקר
בית הנשיא, הבוקר
צילום: מארק ניימן/לע"מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, ארח היום (שלישי) מפגש בין מנהיגי דת יהודים ומוסלמים בבית הנשיא המבקשים לקדם בהידברות פערים באשר לפעולת המואזינים ברחבי הארץ.

הנשיא פתח ואמר כי ״יש בחיינו יחד, נושאים שהם בבחינת ציפור נפשם של רבים מתושבי המדינה הזו. ירושלים תמיד שלבה את כל הקולות יחד, תפילות היהודים, עם קולות המואזין ופעמוני הכנסיות. אני בנו של מתרגם הקוראן, ששמר תרי״ג מצוות ואני מכיר את הצורך להלך בין התפרים".

"ביקשתי לשבת ולדבר אתכם כדי לראות האם יש דרך שניתן לצעוד בה גם כשיש ניגודים. חשבתי שאולי למפגש שכזה תהיה השפעה על הציבור כולו ואולי בת קול שתצא מפה יכולה לשמש קריאת כיוון״, הסביר הנשיא ריבלין.

הרב אריה שטרן, רבה האשכנזי הראשי של ירושלים, אמר במפגש: ״אני רואה צורך בקריאה משותפת להידברות שתצא מההנהגה הדתית והציבורית היהודית והמוסלמית הגבוהה ביותר בארץ ואולי תשמוט את הקרקע מול הצורך בחוק כזה.

"אני חושב שזו צריכה להיות קריאה משותפת שמצד אחד תבטיח את הטיפול במקומות בהם עוצמת המואזין מהווה בעיה ומן העבר השני תקרא לבלימת הליך החקיקה הנוכחי״, הוסיף הרב.

נשיא בית הדין השרעי שייח עבד אל חכים סמארה הדגיש כי ״אנחנו יכולים להגיע בהסכמה ודיבור לפתרון בכל מקום בו הרמקולים מהווים בעיה. אפשר להגיע לפתרונות גם מבלי שתונף חרב החוק. כולנו מסכימים שיש צורך לפעול להנמכת העוצמות במקומות בעייתיים ואנחנו נפעל לשם כך גם בלי קשר אל החוק״.

הרב יוסף ישר, רבה של עכו, חלק מניסיונו לאור החיים המשותפים בעירו. ״אני רוצה להביא את הסיפור של עכו. עיר בה חיים יחד יהודים וערבים כעובדה. כבר שנים שאנו עושים עבודת שטח של הידברות. הדרך הזו מוכיחה את עצמה. היא לא נטולת בעיות אבל אנחנו מדברים. לומר שזה קל? זה לא קל. לומר שאין שנאה? יש שנאה. אבל אנחנו מדברים. אנחנו בקשר.

"אני לא הופך אותם לציונים או יהודים ולא קורה להפך. ההידברות מוכיחה את עצמה וגם אצלנו היו פרובוקציות של הגברת הווליום על מנת להתריס ודיברנו והבנו פתרונות לכל הבעיות. אפשר להתגבר על הבעיה בדו שיח ואני מזמין את כולם לבוא ולראות איך זה קורה בשטח. השיחה חזקה מחוק״, הדגיש.

שייח מוחמד כיוואן, ראש ועד האימאמים המייצג כ-400 אימאמים אמר במפגש: ״כבוד האדם צריך להנחות אותנו. אנחנו נשמור האחד על השני. אנחנו מחוברים זה לזה, אין לנו ברירה אחרת ואני מקווה שנוכל להגיע להסכמות בהידברות, בלי חוקים שכאלה. כבר יצאנו בבקשה אל הציבור להנמיך את העוצמה בכל היישובים המעורבים.

''גורלנו אחד ועתידנו אחד", ציין השייח. ''אנחנו נמשיך ונפעל לתיקון - מול הציבור שלנו, נביא מהנדסים שיבדקו את כל מה שצריך ואנחנו נוציא קריאה לכל המתפללים לפעול למען התחשבות והנמכת הקול בכל מקום שמהווה בעיה״.