לראשונה: המלצה יהודית למועמד בבחירות

לראשונה בהיסטוריה, ראשי הקהילה היהודית באוסטריה יצאו עם המלצה פומבית לחברי הקהילה עבור מי להצביע בבחירות לנשיאות אוסטריה.

ניסן צור , כ"ט בחשון תשע"ז

חשש ממועמד הימין הקיצוני
חשש ממועמד הימין הקיצוני
צילום: רויטרס

לקראת הבחירות לנשיאות אוסטריה שיתקיימו ביום ראשון הקרוב, קראו ראשי הקהילה היהודית בוינה לחברי הקהילה להצביע עבור המועמד העצמאי אלכסנדר ואן דר בלן.

זו הפעם הראשונה שראשי הקהילה היהודית קוראים בפומבי לחברי הקהילה להצביע עבור אחד המועמדים בבחירות לנשיאות במדינה.

ההמלצה לבחור בואן דר בלן הגיעה עקב העובדה כי הוא מתמודד מול נציג מפלגת הימין הקיצונית, נורברט הופר, שהואשם בעבר בהתבטאויות אנטישמיות.

זו הפעם השנייה שייערכו בחירות לנשיאות אוסטריה בחודשים האחרונים, לאחר שבית המשפט החוקתי של המדינה פסל בחודש יולי האחרון את תוצאות הסיבוב הראשון של הבחירות, בהן נוצח הופר, לאחר שלטענתו התגלו אי סדרים במהלך הבחירות.

אם ייבחר, יהפוך הופר לנשיא הראשון ממפלגת ימין קיצוני שנבחר לעמוד בראש מדינה החברה באיחוד האירופי.

"ואן דר בלן אינו הרע במיעוטו. הוא המועמד הטוב יותר ולאורך עשורים ארוכים היה חבר קרוב של הקהילה היהודית ושל ישראל", אמר אוסקר דויטש, נשיא איחוד הקהילות היהודיות באוסטריה בהן חברים על פי ההערכות 15 אלף יהודים.

דויטש גם התייחס לדבריו של הופר נגד ההגירה המוסלמית לאוסטריה, לאחר שהופר טען כי "האיסלאם אינו חלק מאוסטריה", ואמר כי "התכנסות לתוך הצדף האוסטרי לעולם לא תוכל להיות התשובה למשברים בינלאומיים. על נשיא אוסטריה לכבד את כל הדתות, כולל האיסלם, ולהילחם בכל נטיות אנטי-דתיות".

בחודשים האחרונים מנסים ראשי מפלגת החירות האוסטרית להפגין יחס אוהד כלפי ישראל ויהודי אוסטריה, במטרה להימנע מהתדמית האנטישמית שדבקה בראשי המפלגה.

היינץ כריסטיאן שטראכה, מנהיג מפלגת החירות, אמר לאחרונה כי הוא "רתח מזעם, כאשר ראה צלבי קרס שרוססו על קירות בית קברות יהודי באוסטריה", והוסיף כי "אנטישמיות היא פשע".

לפני מספר שבועות אירחו אנשי מפלגת החירות את השר לשעבר רפי איתן, שלכד את אדולף אייכמן, לאירוע פתוח עם קהל בו סיפר על פעילותו במוסד.

בעבר ביקרו שטראכה והופר בישראל. אוסקר דויטש התייחס בדבריו גם לביקוריהם של שני מנהיגי מפלגת הימין הקיצונית בישראל ואמר כי "ביקורים סמליים בישראל אינם מכסים על סדרת ערכים מפוקפקים", כלשונו.