הרצוג מקווה להסדר אזורי בהובלת טראמפ

"מי שחושב שבשל בחירת טראמפ לנשיאות יש פה היתר לעשות ככל העולה על רוחו, טועה טעות קשה", אמר יו"ר המחנה הציוני הרצוג.

חזקי עזרא , ד' בכסלו תשע"ז

הרצוג עם שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי
הרצוג עם שר החוץ המצרי, סאמח שוכרי
צילום: פורום סבן

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, התייחס בפורום סבן הנערך בוושינגטון למדיניות החוץ של ממשל אובאמה במזרח התיכון ולמדיניות הממשל הנכנס.

הרצוג אמר, "הממשל הנוכחי בארה"ב, ללא ספק המעצמה החזקה בעולם, מסיים את כהונתו במזרח התיכון עם תחושה איזורית התופסת את ארה״ב כמי שנחלשה במעמדה".

עוד הוסיף, "בלי לגרוע מתרומתה המשמעותית של ארה"ב לביטחונה של ישראל, המדינות שרואות עצמן בנות בריתה של ארה״ב, נותרו מאוכזבות בשל שורת החלטות אמריקאיות מהשנים האחרונות ומצפות כעת לדעת מה עמדתו הברורה של הממשל החדש בכל התחומים שמעסיקים את המזרח התיכון ובראשם ההסכם האיראני, המלחמה בדאע"ש, המלחמה בסוריה, החזית האיזורית המתונה, המו"מ הישראלי-פלסטיני ועוד".

יו"ר האופוזיציה אמר כי הוא מסכים עם השר ליברמן שאסור שיהיו הפתעות ביחסים בין שתי המדינות ואמר, "על ישראל וארה"ב להסכים על מדיניות אחידה ומתואמת בנושאים המשותפים ומדיניות ברורה שתתמוך בפתרון שתי המדינות לשני עמים".

יו"ר האופוזיציה התייחס בפורום לחוק ההסדרה שצפוי לעלות מחר (שני) להצבעה בכנסת ואמר כי, "ביום שני נגיע כל האופוזיציה להצביע נגד החוק".

"מי שחושב שבשל בחירת טראמפ לנשיאות יש פה היתר לעשות ככל העולה על רוחו, טועה טעות קשה ודווקא כעת כשממשל חדש בפתח, ניצבת ישראל בפני רגע של אמת והיא חייבת להחליט בעצמה לגבי ההיפרדות מהפלסטינים". הרצוג הוסיף, "ישראל צריכה להחליט האם היא משאירה את חזון שתי המדינות מאחור, על כל המשמעויות הרות הגורל או שהיא לוקחת החלטה אמיצה ללכת להסכם היסטורי, שיביא להשלמת חזון שתי המדינות, בשלום וביטחון".

בהתייחס לתפקידה של ארה"ב כמעצמת על, אמר הרצוג כי "לאור השינויים ומאזני הכוחות שנוצרו במזרח התיכון, ארה"ב צריכה לחזור להיות מעצמת על אקטיבית באזור ובנסיבות מסוימות להבהיר את מוכנותה לפעול יותר בכוחניות ולהראות שהיא יודעת להשתמש בכוחה, למרות הטראומה בעיראק".

להערכתו יהיה מי שעלול לנסות לבדוק את הנשיא החדש בימי כהונתו הראשונים וההחלטה הנכונה של הנשיא תהיה להראות שארה"ב לא נרתעת מאיומים.