נוסד "איחוד הרבנים הספרדים העולמי"

הכנס הראשון נערך בבית הנשיא בהשתתפות רבנים משלושים מדינות ויו"ר מפלגת ש"ס אריה דרעי שעומד מאחורי איחוד הרבנים הספרדים.

עדו בן פורת , ו' בכסלו תשע"ז

בית הנשיא, הבוקר
בית הנשיא, הבוקר
צילום: מארק ניימן, לע''מ

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, נשא דברים היום (שלישי) בכנס "איחוד הרבנים הספרדים העולמי" שנערך לראשונה ביוזמת שר הפנים אריה דרעי ויו"ר סיעת ש"ס בכנסת ח"כ יואב בן צור.

בכנס השתתפו כמאה רבני קהילות משלושים מדינות ברחבי העולם. עוד נשאו דברים באירוע שנערך בבית הנשיא שר הפנים דרעי, ח"כ בן צור ויו"ר הסתדרות הציונית העולמית אברהם דובדבני.

״הכינוס הזה של רבני עדות המזרח מכל תפוצות ישראל מרגש את כולנו", אמר ריבלין. "אני יודע שהקמת האיחוד והכנס הזה, היה משאלת לב וצוואה של מרן הרב עובדיה יוסף זצ"ל, ואני רוצה להודות לכל העוסקים במלאכה, שטרחו ועמלו על קיומו של הכנס הזה".

"אתם בוודאי יודעים שאני נמצא כאן, בבית הזה, בין היתר בגלל ברכתו של הרב עובדיה זצ"ל, כך שקיום צוואתו, חשוב לי במיוחד", הודה הנשיא.

לדברי ריבלין, הרב עובדיה זצ"ל היה יחיד בדורו. "לא רק בגלל הידענות העצומה, אלא בגלל החיבור העמוק שהיה בו לכל יהודי. כרב וכפוסק הוא תמיד הדגיש את ה'כח דהיתרא', לא משום ויתור חלילה, אלא מתוך יושר עמוק, הבנה ומחויבות לתורה ולהלכה כמנהיגות את העם, כרלוונטיות לכל יהודי ויהודי.

"כל מי שחי כאן בארץ ישראל, בתקופה שלאחר מלחמת יום כיפור, לא יכול שלא לשכוח על כתפיו של מי הוטלה המשימה הענקית להתיר את אותן נשים יקרות, העגונות, שבעליהן נפלו בקרב. רק הרב עובדיה יכול היה לעסוק במלאכה הקשה והמורכבת הזו, ובעיני זו עומק מורשתו, המסורת של יהדות המזרח, יהדות ספרד המעטירה, שבה יש מחויבות ודאגה ואהבה וקשר לכל יהודי ויהודי. ואני בטוח שאת הרוח הזו אתם נושאים אתכם לקהילות שלכם, בכל אתר ואתר".

הנשיא הדגיש כי המרחק בין ארץ ישראל ומדינת ישראל לבין יהדות התפוצות הולך ונעשה קטן מיום ליום, "אנחנו חיים בתקופה שבה הקשרים בין הקהילות חזקים וצריכים להתחזק", אמר ריבלין וציין את חשיבות חיזוק הקשרים בין מדינת ישראל ליהדות התפוצות.

הוא סיפר כי "ביום ראשון האחרון, שוחחתי עם עיתונאים יהודים מהתפוצות, ואמרתי להם שהיום יותר מתמיד מדינת ישראל ויהודי התפוצות חייבים להיות יחד, בין אם זה במלחמה ומאבק באנטישמיות ובין אם זה במלחמה ומאבק בחרמות נגד ישראל. אלו אתגרים מורכבים, שרק יחד ניתן להתמודד אתם".

בסיום דבריו אמר ריבלין: "אני רוצה כמובן, לברך את רבני ארץ ישראל והראשון לציון הרב יצחק יוסף בראשם ואתכם רבני התפוצות, שתמשיכו להשפיע ולקדם את העם כולו ולהאיר לו, מאור התורה ואור אהבת ישראל".

איחוד הרבנים הספרדים העולמי
צילום: מארק ניימן, לע''מ

שר הפנים אריה דרעי אמר באירוע: ״כל אחד כאן רב ומנהיג של קהילות חשובות מאוד בכל העולם. זה היום עשה השם נגילה ונשמחה בו. כמה מרן זצ"ל אבינו מורנו מדריך דרכינו, ציפה ורצה את הדבר הזה, כמה הוא הרגיש אחריות וחיבה ואהבה לכל קהילה ולכל ורב בעולם וכמה היה חשוב לו שכל מנהיגי הרבנים הרוחניים בעולם יהיו כנסת אחת קיבוץ אחד, הכל למען שמו יתברך כדי להגדיל תורה ולהאדירה.

"זכותו שעומדת לנו שהצלחנו לארגן את הכנס הזה ולהתחיל, אני יודע שיש עוד הרבה מה לעשות ויש עוד הרבה רבנים ויש עוד הרבה אפשרויות אבל קודם כל מתחילים, עושים את הצעד הראשון. ברוך השם שהתאספו כאן כל כך הרבה רבנים מכל כך הרבה קהילות בתוך זמן קצר ואני קודם כל מודה לכל אחד ואחד שטרח והגיע ואני יודע שזה לא פשוט".

דרעי הדגיש כי מדובר בכנס היסטורי, ''שהפירות שלו וההשלכות שלו, יהיו לזה הרבה תוצאות כשהמטרה היא אחת, להרבות את כבודו ואת כבוד תורת ישראל ולהגדיל ולפאר אותה ולקדש שם שמיים".