גפני: היחס לשירותי הדת חייב להשתנות

יו"ר ועדת הכספים והשר לשירותי הדת תקפו את השחיקה המתמשכת בתקציב שירותי הדת לאזרחי מדינת ישראל.

חזקי ברוך , ו' בכסלו תשע"ז

תוקף. גפני
תוקף. גפני
צילום: יצחק הררי, פלאש 90

השר לשירותי דת, דוד אזולאי, ויו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני, הביעו היום (שלישי) תרעומת קשה על מה שכינו 'אפלייה לרעה' של שירותי הדת בהשוואה לכל שאר השירותים הניתנים לאזרח.

גפני אמר בדיון שנערך בועדת הכספים בראשותו, "אנחנו לא מצליחים לשבור את תקרת הזכוכית של תקציבי שירותי הדת למרות שאנשים נזקקים לשירותים אלו, לא פחות משירותים אחרים. זה חייב להשתנות. לא אתפשר על-כך".

אזולאי ציין בדיון "אנחנו כל הזמן מתייעלים אך לא מקבלים תמורה עבור ההתייעלות. המדינה חסכה כסף רב במשך שנים עקב צמצום שירותי הדת והפחתת תקנים. עתה, נדרש שהכסף יוחזר לפחות בחלקו על-מנת להעמיד מערכת שירותי דת ראויה", טען השר אזולאי.

בתחילת הישיבה סיפר גפני, "מביקורים שקיימתי במשרדי הרבנות הראשית ובבתי דין, נחשפתי למציאות קשה של מקומות שאינם ראויים למתן שירות לאזרח, הדבר לא דומה לאף תחום אחר ובכוונתי לפעול לשינוי המצב הזה. ניכר ששירותי הדת הם בתחתית המדרג בסדרי העדיפויות של האוצר".

השר אזולאי הציע ליו"ר הוועדה גפני ליזום בדיקה של מרכז המחקר של הכנסת בנושא, מה היה היקף החיסכון של המדינה מצמצום שירותי הדת. התקציב ירד וכתוצאה מכך שירותי הדת התייעלנו כמה שניתן. "אנחנו רוצים לקדם עוד דברים רבים ולשפר את השירות לאזרח, כמו לנתק את המשגיח בתחומי הכשרות מן המושגח וכד', אך נדרשים לכך תקציבים ותקנים. רוצים להוסיף רבנים בהתיישבות אבל איך רב יבוא להתיישבות כשהוא מקבל 5,000 ש"ח? במערכת המשפט הדבר הזה לא היה קורה אבל כאן כן, כי זה שירותי הדת היהודיים ובזה מותר לפגוע".

לדבריו, "גם תקציב המקומות הקדושים מגוחך ועומד בסה"כ על 10 מיליון ש"ח. מצד שני עומדים להשקיע מאות מיליוני שקלים בהקמת מתחמי קבורה רווייה, דבר שאנו יודעים כבר היום שייכשל, בעוד יש פתרונות אחרים, והכל בטענה שאין קרקעות. שיפסיקו לתקוף את שירותי הדת, אנחנו מתייעלים אך לא מקבלים תמורה".