דרישה מהרב יוסף: הגב לדברי המוהל

רבני עדה האתיופית דורשים מהראשון לציון להגיב במעשים ובמילים להתבטאויותיו של המוהל הרב אסולין כלפי העדה כ"בשר תותחים" לתרגולים.

שמעון כהן , ח' בכסלו תשע"ז

יגיב? הרב יצחק יוסף
יגיב? הרב יצחק יוסף
צילום: יעקב כהן, פלאש 90

פרשת התבטאותו של מדריך המוהלים הרב אליהו אסולין, כפי שהובאו בתחקיר התאגיד "כאן" ולפיהן קהילת יוצאי אתיופיה היא קהל יעד ל"תרגולים" עבור מוהלים מתחילים, ממשיכים לעורר סערה.

במכתב לראשון לציון, הרב יצחק יוסף, דורשים ממנו רבני העדה האתיופית להביע את עמדתו ולהגיב לפרשה.

במכתבם מזכירים הרבנים את התבטאותו של הרב אסולין לפיה הוא רואה ביוצאי אתיופיה "בשר תותחים", וקובעים כי הרב מדריך המוהלים עשה את הדברים "תמורת בצע כסף" ומוסיפים כי "הוא מנצל במודע את עובדת היותם חדשים בארץ ומתקשים להבין את הנעשה".

"אנו מזועזעים וכואבים", כותבים רבני הקהילה. "דרך התבטאותו של המוהל הרב אסולין אינה הולמת בן תורה וודאי לא רב בישראל. הרב אסולין חילל את השם. על כגון דא אמרו חז"ל "כל מקום שיש חלול השם אין חולקין כבוד לרב". דבריו אינם עולים בקנה אחד עם דרך ארץ, שכידוע קדמה לתורה. זלזולו בעולים חדשים ובמהגרים אינו מתיישב עם מצוותה של התורה 'ואהבת לרעך כמוך', מצווה שעליה אמר כידוע רבי עקיבא 'זה כלל גדול בתורה'".

עוד מציינים הרבנים במכתבם לרב יוסף כי אין מדובר במעידה חד פעמית שכן "שוב ושוב חזרו בפיו של הרב ביטויים שאינם אמורים לעלות על דעתו של אדם מן הישוב", ולכך הוסיפו ציטוטים מתוך הקלטות דבריו של הרב כפי שהובאו בתקשורת: "לא מבינים כלום", אפשר לטעות בברית שלהם כי ניתן לתקן בלי שהם ידעו" וכיוצא באלה.

"כבוד הרב, היעדר תגובה כנגד תופעה מסוג זה ירחיק את העם מדרך התורה והמצוות. בפרט נכון הדבר כלפי יהודי אתיופיה, שכבר לא אחת סבלו בארצנו דיבורים מעליבים מאישים ציבוריים כגון דא. אנחנו קוראים לכבודו, כרבה הראשי של ארץ ישראל, לצאת בהצהרות ובמעשים כדי למגר תופעה בזויה זו ולהשיב את כבודה של התורה ולשמור על חביבותן של המצוות בעיני עם ישראל".

כאן המקום להוסיף את תגובתו של הרב אסולין לתחקיר התאגיד "כאן" בו נחשפו הקלטותיו. לדבריו "מדובר בקלטת מבושלת, חתוכה וערוכה שהוזמנה על ידי גורמים פוליטיים בחדרה המבקשים לפגוע במפעל חיים של 35 שנה. לא אתייחס לאסופת רכילויות והשמצות שבוימו ביד גסה לצורך הכתבה. זכיתי למול אלפי ילדים מהעדה האתיופית ואני רואה בזאת שליחות קודש. אמשיך להקדיש את חיי לציבור".