סימנים לריבונות ישראל במזרח ירושלים?

פשיטה על תחנת תקשורת מעודדת הסתה לטרור ומניעת אירוע לזכר מחבלים שביצעו פיגועים בירושלים. צעדי אכיפה מורגשים במזרח הבירה.

שמעון כהן , י"א בכסלו תשע"ז

השר ארדן בביקור בסילוואן
השר ארדן בביקור בסילוואן
צילום: המשרד לביטחון פנים. פלאש 90

"סימני חיים לריבונות ישראל במזרח ירושלים", כך מגדיר מאור צמח מארגון 'לך ירושלים' שתי פעולות שבוצעו ביום חמישי האחרון במזרחה של הבירה.

בראיון ליומן ערוץ 7 מספר צמח כי "במוצאי השבת שעברה היה בסילוואן אירוע של הפתח' לזכר מחבלים ירושלמים שביצעו פיגועים בירושלים. האירוע זכה לתשומת הלב בזכות פעילות של 'לך ירושלים'. המשטרה לקחה אחריות והוצא צו על ידי מפקד המחוז נגד אירוע דומה שאמור היה להתקיים בתיאטרון אל חכוואתי שבמזרח ירושלים, והאירוע בוטל ופוזר".

לדבריו ניכר כי "יש שינוי בתפיסת הריבונות בירושלים. גם מפקד המחוז וגם השר לביטחון פנים מבינים שאירועים כאלה מובילים לטרור בסופו של דבר, ולכן כל אירוע שידוע על כוונה לקיים אותו נסגר בצו של מפקד המחוז, נשלחים כוחות שיטור שמוודאים שאירוע כזה לא יתקיים, וכך היה בתיאטרון אל חכוואתי".

אירוע נוסף שגם הוא התרחש ביום חמישי האחרון הוא פשיטה משטרתית על כלי תקשורת ערבי במזרח העיר, "ביום חמישי האחרון הוצא צו בית משפט נגד כלי תקשורת במזרח ירושלים בטענה שהוא משרת את החזית הדמוקרטית. נתפסו שם חומרי הסתה, נעצר שם אדם – לטענת הפלשתינים הוא איש תקשורת, נלקחו מחשבים וחומרים שיסייעו לחקר ההסתה במזרח ירושלים".

צמח מציין כי לצד הסימנים המעודדים הללו עדיין נותרה עבודה לא מעטה נגד ארגונים שפועלים במזרח העיר מטעמה של הרשות הפלשתינית.