המחתרת הכורדית מזנבת בטורקים

מומחה לטורקיה מנתח את הפיגוע המשולב באיסטנבול ומעריך כי מאחוריו המחתרת הכורדית המקפידה לכוון את פעולותיה נגד אנשי ביטחון.

שמעון כהן , י"א בכסלו תשע"ז

הפיגוע באיסטנבול
הפיגוע באיסטנבול
Reuters

בטורקיה הוכרז יום אבל לאומי לאחר הפיגוע הכפול שהתרחש אתמול באיסטנבול וגבה את חייהם של 29 בני אדם. על השלכותיו של הפיגוע הזה שהוביל גם לפציעתם של 166 בני אדם שוחחנו עם ד"ר נמרוד גורן, מומחה לטורקיה, איש האוניברסיטה העברית.

לפי שעה לא לקח ארגון כלשהו אחריות על הפיגוע וההערכות הטורקיות הן בעיקר שתיים – המחתרת הכורדית ודאע"ש.

על יחסה של טורקיה לשני אלה שוחחנו עם מומחה לטורקיה, איש האוניברסיטה העברית ד"ר נמרוד גורן שמדבריו עולה כי הסיכוי לכך שאכן המחתרת הכורדית ביצעה את המעשה גדול יותר.

ד"ר גורן מזכיר כי שני הגופים הללו, גם דאע"ש וגם המחתרת הכורדית, היו כבר אחראים לפיגועים קשים שהתרחשו באחרונה במדינה. "טורקיה ספגה לא מעט בתחום הטרור ובמקומות מאוד מרכזיים לחיים הטורקיים. ראינו את הפיגוע באנקרה, במדרחוב באיסטנבול, בשדה התעופה ועכשיו באיצטדיון הכדורגל במרכז העיר".

"בדרך כלל לוקח קצת זמן עד שהתמונה מתבהרת, גם בגלל צווי איסור פרסום שמוכרזים בטורקיה כל אימת שיש פיגוע שכזה, ורק נציין שארדואן מאשים גם את אנשיו של גולן, אותה קבוצה שהואשמה בניסיון ההפיכה", אומר גורן המעריך שאין לקבוצה זו מעורבות באירועים האחרונים.

לדברי ד"ר גורן, המעצרים והמעקבים אחרי אנשיו של גולן או אנשים הנחשדים כאנשיו של גולן, הם מעשים הנמשכים ומתרחשים מאז חודש יולי האחרון ללא הפסקה - אך כאמור להערכתו "זה לא סוג הפעולה שלהם ולכן אני לא חושב שניתון להתייחס אליהם כחשודים. זה קשור לטורקיה ולמאבק הטורקי גם בנושא הכורדי ובנושא דאע"ש. זה אירוע נוסף בסדרה של אירועים שטורקיה חווה".

באשר למחתרת הכורדית מזכיר גורן כי "הייתה התקדמות בלתי מבוטלת בקשר מולם, בתהליך שנוהל מול עבדוללא גולן שנמצא בכלא מאז 99'. הגיעו לסיכומים, אבל קו השבר הגיע אחרי הבחירות הקודמות, כשלא היה לארדואן רוב כדי להקים ממשלה ואז טורקיה שינתה כיוון והתחיל המאבק נגד הכורדים מבית והמעורבות שלה בסוריה הובילה לפעילות מול גורמים כורדים שזוכים לתמיכת המחתרת גם אם אינם קושרים ישירות למחתרת".

"זה גם מאבק פנימי בתוך טורקיה וגם מאבק על השליטה בקו הגבול בין טורקיה לסוריה. טורקיה מנסה למנוע בכל דרך רצועה כורדית על קו הגבול", הוא מוסיף.

"כרגע המצב מוגדר כמצב של לחימה. אפשר לראות את המציאות באזור הכפרים הכורדים בצפון ואת האקטים ההדדיים בין המחתרת הכורדית לטורקיה והצבא שלה, ולכן זה לא מופרך", הוא אומר בהתייחסו להערכות לפיהן המחתרת הכורדית היא האחראית לפיגועים המשולבים אתמול.

ומה באשר לדאע"ש? עד כמה הארגון החבול הזה מהקרבות בסוריה יכול למצוא לנכון לבצע פעולות טרור מהסוג הזה? "המוטיבציה עלתה בחודשים האחרונים מאז שטורקיה נכנסה לסוריה בצורה מהותית יותר גם צבאית וגם מבחינת התמיכה במורדים שמקדמים את מטרותיה של טורקיה. הרטוריקה של דאע"ש נגד טורקיה נשמעה בימים האחרונים, שמענו קריאות לפגוע בטורקים, ולכן הדברים לא מפתיעים. היו ימים שדאע"ש לא היה איום כלפי טורקיה אבל הדברים השתנו באחרונה".

"דאע"ש כבר ביצעו פיגועים בתוך טורקיה וההבדל הוא שהפעם הפיגוע מכוון לאנשי הביטחון, מה שיותר מאפיין את המחתרת הכורדית. היעד היה יעד אזרחי, אצטדיון כדורגל, אבל המתינו עד שהאיצטדיון יתפנה כדי למקד את הפיגוע בכוחות הביטחון שנותרו שם. זה מאפיין יותר את המחתרת הכורדית, אבל אנחנו עדיין לא יודעים", הוא אומר.

את ההתייצבות של מנהיגים בעולם לצד ארדואן רואה ד"ר גורן כמהלך בעל משמעות, שכן ארדואן מוכיח בכך את יכולתו לגייס את העולם לעמידה לצידו למרות הבעייתיות בקשרים בין טורקיה לאיחוד האירופי. "ארדואן כנשיא שמבקש להעצים את כוחו, שמענו על העברת חבילה נוספת של חקיקה להעברת טורקיה למשטר נשיאותי, צריך להראות לציבור שלו שהוא יכול להתמודד עם אירועים ביטחוניים ולכן צפויה תגובה נוקשה יותר כלפי מי שיימצא כאשם באירוע".