סלימאן מסרבת לזמן נפגעות יהודיות

ח"כ יוליה מלינובסקי זועמת על יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה, המסרבת לזמן לוועדה יהודיות שנפגעו מינית בידי ערבים בערים המעורבות.

גיל רונן , י"א בכסלו תשע"ז

עאידה תומא-סלימאן
עאידה תומא-סלימאן
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הוועדה לקידום מעמד האישה של הכנסת, בראשות ח"כ עאידה תומא-סלימאן (הרשימה המשותפת), מסרבת להנפיק הזמנות לנשים יהודיות שנפגעו מינית מערבים, המבקשות להעיד בכנסת על הפגיעות שסבלו.

זאת, למרות שהדיון בנושא "הטרדות מיניות בערים המעורבות", שכונס על פי בקשתה של ח"כ יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו), נועד מלכתחילה לעסוק בסבל שלהן ושל נשים רבות נוספות כמוהן.

הדיון אמור להיערך מחרתיים, יום ג', בשעה 14:00.

מלשכתה של ח"כ מלינובסקי נמסר כי היא העבירה לידי הוועדה לקידום מעמד האישה את שמותיהן ופרטי הזיהוי של יותר מעשר נשים מירושלים, נצרת עילית ולוד, המבקשות לספר לוועדה על הפחד שהן חוות כשהן יוצאות מהבית, ועל הצקות שיטתיות של בני מיעוטים, אשר מגיעות לעיתים גם לכדי מעשים מגונים וניסיונות אונס.

ח"כ מלינובסקי
צילום: אריה וישנבצקי

כמו כן, ביקשה ח"כ מלינובסקי לזמן לדיון את נציגת תנועת "אם תרצו", בר שלו, שמכירה היטב את נושא ההטרדות המתמשכות באזור קמפוס הר הצופים באוניברסיטה העברית.

ח"כ מלינובסקי התלוננה במכתב ששלחה אל מזכירת הכנסת, ירדנה מלר-הורביץ, כי תומא-סלימאן מפעילה "מסכת התעמרויות" במטרה למנוע את קיומו התקין של הדיון. תחילה, סיפרה מלינובסקי, סירבה תומא-סלימאן לזמן את הנפגעות בתואנה שהיא מזמינה "רק גופים ממשלתיים". טענה זו "מגוחכת", קבעה מלינובסקי, משום שהוועדה "קיימה במרוצת השנים אינספור דיונים בהן השתתפו נפגעות הטרדה מינית, ארגונים חברתיים ואזרחים מהציבור הרחב".

ואולם, ממכתב שקיבלה ח"כ מלינובסקי ממזכירת הכנסת עולה שח"כ תומא-סלימאן מסרבת להזמין את הקורבנות. לדברי מלר-הורביץ, הזמנת הקורבנות עלולה לאלץ את תומא-סלימאן לאפשר לכולן לדבר, והיא אינה רוצה להיות מחוייבת לכך.

את "אם תרצו" אינה רוצה בדיון משום שאינה רוצה שיהפוך פוליטי, לדברי תומא-סלימאן, כפי שנמסרו ע"י מלר.

מתוך מכתבה של מזכירת הכנסת

ביקשנו את תגובת הוועדה לקידום מעמד האישה. בתגובה נמסר לנו: "הוועדה תקיים ביום שלישי בשעה 14:00 דיון מהיר בנושא 'הטרדות מיניות בערים מעורבות' שהועבר אליה מנשיאות הכנסת. הוועדה מזמנת כדרך קבע את חברי הוועדה, מציעי הדיון, וגורמי מקצוע רלוונטים ברמה הארצית והמקומית. גורמים פרטיים ואורחים יכולים לפנות בבקשה להצטרף ולהירשם, כנהוג בכל דיון".