תיעוד: ערבים כרתו עצים ונתפסו על-חם

ערבים נתפסו ליד היישוב אדורה כשהם כורתים עשרות עצים בוגרים בחורשת קק"ל. "הכריתה הבלתי חוקית הופכת לתופעה מסחרית לקראת החורף".

עדו בן פורת , י"א בכסלו תשע"ז

כריתה מסיבית של עצים
כריתה מסיבית של עצים
צילום: מועצת הר חברון

הנזק הכלכלי שנגרם למשק בעקבות גל השריפות שהיכה בכל רחבי הארץ לפני כשבועיים, עדיין לא נאמד במלואו, אבל מה שכבר בטוח - נופי הארץ ספגו פגיעה אנושה שההתאוששות ממנה צפויה לארוך זמן רב.

אלפי דונמים של יער וחורש טבעי עלו באש, כאשר מערכת הביטחון מבהירה כי רבות מהשריפות שגרמו לנזק הגדול ביותר, החלו בעקבות הצתות מכוונות של פלשתינים וערבים אזרחי ישראל.

אם לא די בכך, נראה כי יש מי שמבקש להרחיב את הפגיעה בנופים המיוערים שברחבי הארץ. לפני כשלושה שבועות החלו תושבים מהיישוב אדורה שבהר חברון, לשמוע קולות של ניסור וכריתה מכיוון החורשה הסמוכה ליישוב, שניטעה על ידי אנשי קק"ל לפני עשרות שנים על אדמות מדינה.

מחיפוש במקום התברר כי מספר רב של עצים בוגרים נכרתו ונלקחו מהשטח, אולם במהלך סיור שגרתי שקיים רכז הביטחון היישובי בסוף השבוע שעבר, הוא פגש לראשונה בכורתים בשעת מעשה.

הכורתים, פלשתינים המתגוררים בסביבה, כלל לא ניסו להסוות את פעילותם, והגיעו בצהרי היום לגבעה המיוערת. לאחר שכרתו עשרות עצי אורן בני עשרות שנים, הם העמיסו את בולי העץ לרכב בו הגיעו ולעגלה נגררת.

רכז הביטחון עדכן את גורמי האכיפה מהמת"ק ומהמשטרה ואלו הגיעו להחרים את הרכב והכלים. בתנועת רגבים שלחו פניה דחופה למשרד הביטחון ולמנהל האזרחי הכוללת את תיעוד הכורתים, ובדרישה למצות עימם את מלוא חומרת הדין.

כריתה מסיבית של עצים
צילום: מועצת הר חברון

"עקירת העצים והשחתת היער מסמלת גם את הניסיון של הפלשתינים לעקור את הנוכחות הישראלית באיזור", אומר יוחאי דמרי, ראש מועצת הר חברון. "זוהי דוגמה כואבת לפגיעה המתמשכת של פלשתינים ביערות שניטעו על ידי קק"ל והרשויות הישראליות על אדמות מדינה ברחבי יהודה ושומרון. אי אפשר להשלים עם העובדה שאירועים אלו חוזרים ונשנים. זהותם של העבריינים ידועה, ורשויות החוק חייבות למצות איתם את הדין במלוא החומרה כדי לייצר הרתעה משמעותית ולמנוע את המשך הפגיעה".

"אחרי שבוע כל כך קשה שבו הוצתו ונשרפו אלפי דונמים של יער וחורש טבעי, ישנם כאלה שממשיכים במזיד את הפגיעה ביערות, הפעם על ידי כריתה מסיבית של עצים", זועם עובד ארד, מנהל מחלקת השטח בתנועת רגבים.

ארד מסביר כי לקראת החורף, הכריתה הבלתי חוקית מתגברת והופכת לתופעה מסחרית לצורך מכירת חומרי הסקה. "אנחנו פונים לכל מי שמסתובב, מטייל או מזהה כריתות עצים, לפנות אלינו באופן מיידי באמצעות האפליקציה באתר רגבים, על מנת שנוכל לעצור את התופעה".

על פי תיקון חקיקה שחל מנובמבר 2008, כל עץ בוגר בישראל הוא אילן מוגן על פי חוק, וכריתה או העתקה ללא רישיון מפקיד היערות האחראי הינה עבירה פלילית שקנס בצידה. בינואר 2016 חתם אלוף פיקוד המרכז על צו בדבר חוקי יעור ויערות, שמטרתו לספק הגנה על עצים ביהודה ושומרון. בדומה לחוק היערות הישראלי, אוסר הצו על כריתה, העתקה, הובלה או העברה של עצים בוגרים או אילנות מוגנים, אף מחוץ לתחומי היערות והחורשות המוכרזים.

צילום: מועצת הר חברון