דרישת נתניהו היתה מובנת בעולם העסקי

מומחית לדיני עבודה בעקבות דרישת נתניהו לאפשר מינויי בכירים: דרישתו מובנת כשמדובר בעולם העסקי, בעולם הפוליטי כולם הופכים צדקנים.

שמעון כהן , י"ג בכסלו תשע"ז

לא נותנים לעבוד. נתניהו בדרך לישיבת הממשלה
לא נותנים לעבוד. נתניהו בדרך לישיבת הממשלה
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

בראיון ליומן ערוץ 7 מתייחסת עורכת הדין יעל דולב לדבריו של ראש הממשלה נתניהו אודות הצורך במתן אפשרות להחלפת פקידות כדי לאפשר יישומה של מדיניות שבשמה נבחרה הממשלה.

בראשית דבריה משווה עו"ד דולב את דברי נתניהו לעולם העסקי שבו המנהל הממנה מעוניין שהמתקבלים לעבודה בסביבתו יהיו נאמנים לו ויחזיקו בעמדותיו העסקיות ובנוסף שיהיו גם מוכשרים. "מה שקורה במדינה זה רצון לעשות זאת, כלומר ישנם תפקידי אמון שבהם אפשר לכאורה למנות חברים, ומצד שני ישנן ועדות האיתור שבוחנות את הכשירות של אנשים".

"צריך להביא אנשים טובים, ועדות הכשירות בוחנות כאשר מדובר באדם פוליטי איתור מבקשות לוודא שהאדם נבחר בגלל כישוריו ולא רק בגלל קשריו. באיזה מקום יש תחושה שהמבחנים הללו קשים מדי. צריך לתת דרור גדול יותר למינויי אמון גם אם אינם עומדים בקריטריונים עסקיים כאלה ואחרים והאיזון הוא מאוד מסובך".

ממשיכה עו"ד דולב ומתארת את הלבטים של מי שרוצה למנות אדם תחתיו ועל אף הרצון למנות אדם מוכשר חשוב לו שלא יהיה זה אדם החותר תחתיו, "זה מובן בממד העסקי, אבל בממד הפוליטי קשה להבין את זה וכולם נהיים צדקניים".

להערכתה של דולב לו הייתה הצעתו של נתניהו מגיעה מכיוונו של ראש ממשלה משמאל הטוענים כעת נגד ובעד היו מתחלפים על פי עמדותיהם האידאולוגיות מפלגתיות.

"יש חוק שנקרא חוק שוויון הזדמנויות בתעסוקה – לא ניתן להפלות אדם על רקע פוליטי. החוק הזה נולד אחרי תקופת מפא"י, כאשר אי אפשר היה להתקבל לעבודה בגלל עמדתו הפוליטית. זה לא משהו שנולד היום ולא במדינת ישראל. מקורותיו של החוק הזה הוא בתחושותיהם של מי שלא התקבלו לעבודה בגלל עמדות פוליטיות. ברור לכולנו שמי שלא מקבל אישה לעבודה בגלל היותה אישה הוא עובר על החוק, אבל בדיוק אותו חוק קובע שלא לקבל אדם בגלל עמדות פוליטיות זו עברה על החוק. זה אותו מתחם אפליות שנוגע לי שהאדם ולא לכישורים שלו".

"הקבלה לעבודה צריכה להיות מנימוקים ענייניים, ולכן הטענות המגדריות הן אותו דבר כמו הפוליטיות. כאשר אותה "אפליה" נדרשת לצורך העניין זו אינה אפליה. אם אני מקבלת מישהו למשרד ראש הממשלה לא אקח מי שיפעל נגדי ולכן לטעון שדעותיו הפוליטיות צריכות להיות כדעותיו של ראש הממשלה זו טענה הגיונית".

דולב מציינת כי אמנם כדי להתמנות לשר חוץ אין צורך להוכיח רקורד לימודי של סיום לימודי מדעי המדינה, אך יש להוכיח רקורד ביצועי כלשהו ומשום כך "צריך להיות מבחן מינימאלי של כישרון כישורים וידע וניסיון לתפקיד מסוים".