כמעט כל השוטרים יצוידו במצלמות-גוף

כמעט כל השוטרים יצוידו במצלמות-גוף. המשטרה: הניסוי מאד מוצלח. חלה ירידה חדה בעשור האחרון במספר השוטרים שהועמדו לדין משמעתי.

חזקי עזרא , י"ד בכסלו תשע"ז

ארכיון
ארכיון
צילום: Basel Awidat/Flash90

בשנה האחרונה נושאים 150 שוטרים מצלמות-גוף במסגרת חוק שיזם יו"ר ועדת העלייה והקליטה, אברהם נגוסה (הליכוד).

המשטרה הצהירה אתמול (שלישי) בוועדה כי מדובר בניסוי מוצלח במיוחד, והיא עומדת בשנתיים הקרובות לצייד את כל שוטרי ישראל – וגם הניידות – במצלמות כאלו. נגוסה הוסיף כי "נאבקנו שנים בשיטור-היתר נגד יוצאי אתיופיה, ואני שמח שבעקבות הצעת החוק שלי החלה הפעלה ניסיונית כזו. אמצעי כזה הוא הכרחי למניעת אלימות שוטרים וגם לתלונות-שווא של אזרחים כנגדם".

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) הזהירה בדיון ש"נער הנעצר בגלל צבע עורו יסבול מכך כל חייו. סעיפים מסוימים, כאיסור שוטטות, מכוונים נגד גברים צעירים כהי עור, יוסי יונה הציע ליווי אזרחי לעבודת המשטרה כדי לייעל את עבודתה, יואל רזבוזוב (יש עתיד) ביקש להחמיר את הענישה לשוטרים אלימים ואילו יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) הדגישה כי לעתים יוצאי אתיופיה נעצרים בגלל מסתננים, תיירים לא-חוקיים ועובדים זרים ו"על המשטרה לעשות את עבודתה".

נצ"מ אבי פרנקל, ראש מחלקת משמעת במשטרה, הבהיר כי למשטרה אין נתונים על תלונות נגד שוטרים על אלימות – כי תלונות כאלו מגיעות למחלקה לחקירת שוטרים (מח"ש) משרד המשפטים. מח"ש מעמידה לדין פלילי, ומעבירה למשטרה המלצות להעמדה לדין משמעתי, ולדבריו בהעמדה לדין משמעתי של שוטרים בגלל שימוש-בכוח, חלה ירידה חדה משנת 2006 ועד היום. כאשר בשנת 2006 נפתחו 95 תיקים, ואילו בשנת 2016 נפתחו 13 תיקים בלבד. משנת 2006 חלה גם ירידה בפיטורי שוטרים בגין שימוש בכוח שכזה.

תת ניצב יוסי בכר, סגן מפקד מחוז תל אביב, הוסיף כי ההפעלה הניסיונית של מצלמות-הגוף פועלת כשנה וחודשיים בשש תחנות, שנבחרו לפי תיקי אלימות, והושקעו ב-150 המצלמות 40 מיליון ₪ ובשנה הקרובה יושקעו 20 מיליון ₪ נוספים. ההפעלה מלווה במחקר, לפני, תוך-כדי ואחרי הניסוי, ביחסי השוטרים והאזרחים למצלמה ולפעולתה.

לדבריו, המצלמה גורמת התייחסות אזרחית מכבדת לשוטרים, הטיפול של השוטר באירוע טוב יותר, היא מונעת הסתבכות שוטרים – אך כמובן לא משפיעה על שיכורים או מעורערים בנפשם. הוא הדגיש כי הסרטונים נשמרים ואינם יכולים להיערך, בעתיד ישולבו מצלמות-רכב, כל שוטר הנושא מצלמה עבר הדרכה משפטית, חוקתית ומבצעית, וכי 78% מהציבור ו-76% מהשוטרים סבורים כי המצלמות משפרות את פעילות המשטרה. הוא הבהיר כי המשטרה תוביל בקרוב רכישה והפעלה של מצלמות לכל השוטרים.

ספיר סלוצקי-עמראן מהאגודה לזכויות האזרח, תהתה אם במקרים קודמים שבהם היה תיעוד לאלימות שוטרים הם נותרו בתפקידם, מה יעילות הניסוי החדש, ואילו עו"ד יפעת בן עמי ממח"ש, הבטיחה כי בעתיד הקרוב יוכלו לפלח חקירות לפי עבירות שוטרים – וכך ייחשפו היקפי האלימות.