רבנים בערד מגבים את ראש העיר

לאחר שהשר ליצמן הכריז מלחמה על הנהגת העיר ערד בטענה כי היא רודפת את האוכלוסיה החרדית המקומית, הביעו רבנים בעיר תמיכה בראש העיר.

בן שאול , י"ד בכסלו תשע"ז

סערה בדרום. ערד
סערה בדרום. ערד
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

המאבק המקומי בערד אינו שוכך: רבנים בעיר ערד מביעים תמיכה בראש העיר זאת לאחר ששר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) הכריז מלחמה על הנהגת העיר בטענה כי היא רודפת את האוכלוסיה החרדית המקומית.

במהלך שעות הערב אירח ראש העיר, ניסן בן חמו, בלשכתו רבנים וראשי קהילות בעיר וקיבל את תמיכתם.

בפגישה השתתפו רבנים הנמנים על חסידות חב"ד, בני עדות המזרח ושאר קהילות דתיות וחרדיות שאינם נמנים על חסידות גור בעיר.

לטענתם, מדובר במאבק פוליטי שחסידות גור המקומית מנהלת מול ראש העיר בגיבויו של פטרונה הפוליטי בכנסת שר הבריאות ליצמן.

בליל אמש הודיע ליצמן כי הוא מבקש לקיים מחאה רחבה נגד מה שהוא מכנה "פגיעה קשה בבית הכנסת של חסידי גור בערד" ועל התנהלות ההנהגה העירונית המקומית בערד כלפי חסידי גור המקומיים.

במהלך השבת האחרונה נכנסו פעילים חילוניים לבית הכנסת המרכזי שבו התפללו חסידי גור ועל פי עדי ראיה חוללו פרובוקציות במקום. לטענת השר ליצמן, בעיר ערד משתוללת תופעה קשה "של אנטישמיות ממסדית בחסות הנהגת העירייה", כלשונו.

ליצמן התעקש בדבריו כי אין לערב את ההיבטים הפוליטיים הנגזרים מעובדת היותו של ראש העיר חבר מפלגת יש עתיד ובחר להתמקד במה שכינה "הפגיעה הקשה בבית כנסת של חסידי גור שחולל בשבת האחרונה בידי פעילים ציבורים בעיר ערד וכן תושבים שהובאו למקום בכוח כדי לעורר פרובוקציות ולחלל הקודש".

"בית כנסת היה מאז ומעולם מקום שמור בו לא דרכה יד זדונית. ופגיעה בבית כנסת זהו קו אדום שיש להזעיק עליו עולם ומלואו. לא נוכל לעבור על כך לסדר היום, אלא לארגן 'משמרות מחאה' בכל רחבי הארץ, וכמובן בכפוף בברכת ובהוראת של גדולי ישראל שאת פיהם אנו נשאל", אמר ליצמן.

מנגד, בראיון שהעניק יו"ר יש עתיד' יאיר לפיד לאתר 'בחדרי חרדים', אמר לפיד כי אם יוברר כי פעיל 'יש עתיד' מעורב בחילול בית הכנסת - הוא יסולק משורות המפלגה. "נתתי הוראה ישירה - שכל מי שיחלל שבת בבית הכנסת יעוף מ'יש עתיד' בו במקום", אמר. לדבריו, "לא יהיה כזה דבר אצלנו, זו עלילה מרושעת. אם מישהו עבר על ההוראה הזאת, אני אומר לך, אני אעיף אותו מיד מ'יש עתיד'".