"ידחקו את תושבי עמונה לכמה קרוואנים"

דניאלה וייס נגד מתווה עמונה: "עברנו את הסיפור הזה כבר, רוצים לפנות אותם מכל ההר ושלא יהיו ספקות''.

בני טוקר , י"ד בכסלו תשע"ז

דניאלה וייס
דניאלה וייס
צילום: חזקי ברוך

יו''ר תנועת ההתיישבות ''נחלה'', דניאלה וייס, מקווה שתושבי עמונה ידחו את המתווה שהוצע להם.

נזכיר כי המתיישבים מתכנסים בשעה זו ודנים במתווה שהציעה להם המדינה. אם התושבים יתנו את הסכמתם, המדינה תבקש מבג"ץ לדחות ב-30 יום את פינוי עמונה, והתושבים יעברו לחלקות "נכסי נפקדים" שבסמוך ליישוב הנוכחי.

בשיחה עם ערוץ 7 טוענת וייס המדינה מוליכה שולל את התושבים. ''האם לא ראינו מה קרה במגרון שזרקו אותם מ-300 דונם לגטו עלוב שפורר את כל הקהילה? עברנו את הסיפור הזה כבר, רוצים לפנות אותם מכל ההר ושלא יהיו ספקות.

"אני זוכרת שבמגרון אמרו לנו שיישאר בית הכנסת ועוד בית, בסוף נשאר רק התורן עם פנס אדום מלמעלה. מה שמתכננים לעשות בעמונה זה למחוק את היישוב ולבזות את עם ישראל. הכל כאן אחיזת עיניים, גם את חוק ההסדרה לא מתכוונים להעביר. ידחקו אותם לכמה קרוואנים בשולי אדמות נפקדים".

וייס טוענת שמפעילים על אנשי עמונה אמצעים פסיכולוגיים לא ראויים, "הממשלה יצרה מצב שהתושבים צריכים להחליט, אני יכולה להתווכח אבל דעתי לא תתקבל, לטעמי הישוב הזה הפך לסמל וההחלטה צריכה להיות של כולם. יש כאן כתישה פסיכולוגית כמו בגוש קטיף.

''מרימים טלפונים למשפחות בעמונה כדי להרגיע אותן, לדבר על ליבן. אני מקווה שה' יתן להן אומץ לקבל את הכוח לדחות את המתווה".

היא יוצאת נגד חוק ההסדרה והמתווים המוצעים, "האם בחרנו ממשלת ימין כדי לבלום הרס של אלפיים יחידות דיור או כדי להגדיל את ההתיישבות? יש כאן הישג מעוות כי חוק ההסדרה יאשר מבנים על גבם של בתי עמונה ההרוסים, הרס שכונה בעפרה והרס של שבעה עשר בתים בנתיב האבות.

"להיכן נעלמו פתאום סדרי החוק והמשפט מאז מלחמת ששת הימים שאם ערבי בא ומתלונן הוא יכול לקבל פיצוי? חוק ההסדרה וכל המתווים המוצעים רחוקים מאוד מהעקרון שלשמו יצאנו לדרך עם גוש אמונים שצריכים ליישב את המרחבים ביו"ש, יצאנו על מנת ליישב את כל הארץ. לא שטחי A או B או גושי התיישבות אלא כל יהודה ושומרון".

היא משבחת את האלפים שהגיעו אתמול להפגנה בירושלים, "חשבנו שיגיעו מאות והגיעו אלפים שנשבעו אמונים לארץ ישראל. אמש הצהרנו שלא ניתן שייהרס יישוב בארץ ישראל ולא נוותר על אף שעל. שמענו אתמול את ההתלהבות כשנשמעה הקריאה להקים ישובים חדשים וזה היה שווה את הכל".