ועדת שכר המורים הציגה את המסקנות

המסקנות הוצגו על ידי מנכ"לית משרד החינוך בישיבת ועדת החינוך של הכנסת. "נייעל ונשפר את תהליכי השכר", אמרה המנכ"לית.

שלמה פיוטרקובסקי , ט"ו בכסלו תשע"ז

ועדת החינוך של הכנסת, הבוקר
ועדת החינוך של הכנסת, הבוקר
צילום: חורחה נובומינסקי

מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן, הציגה הבוקר (חמישי) בכנסת את מסקנות הועדה בראשותה בנושא תשלומי שכר עובדי הוראה.

המסקנות נועדו לייעל את תהליכי השכר ולהעמיק את השירות הניתן לעובדי ההוראה במערכת החינוך, בדגש על הגברת השקיפות וחיזוק ממשקי העבודה מול הרשויות המקומיות והבעלויות.

המנכ"לית כהן הציגה את המסקנות בדיון שהתקיים בוועדת החינוך בכנסת, בהשתתפות יו"ר ועדת החינוך ח"כ יעקב מרגי, השלטון המקומי, רשתות החינוך, נציגי ארגוני המורים, מנהלים ומורים.

עיקרי המסקנות הן: פתיחת "נתיב מהיר" ושירות אישי למנהלים וסגנים בטיפול בנתוני השכר של עובדי ההוראה שבאחריותם. לא ינוכה שכרו של עובד הוראה מבלי שהדבר ייעשה עמו בתיאום מראש ובאישורו.

בנוסף, הוסדר תשלום מלא של כרטיס "חופשי חודשי" (בתחברה הציבורית) בחודשי חג ומועד בהתאם לזכאות של עובד ההוראה.

מתן שירות בנקודה אחת - המשרד יעמיד לרשות עובד ההוראה נקודת שירות אחת, בה יינתנו לו כלל המענים הנדרשים בנושא תנאי שכר.

מחשבון סימולציית שכר לעובד ההוראה לצורך חישוב שכרו עוד טרם קבלת התלוש, ועיצוב מחדש של תלוש השכר, כך שיהיה ברור וקריא יותר בעבור עובד ההוראה.

העמקה של מאגר השירותים המקוונים - במטרה להנגיש מידע זמין ועדכני, ובכך לחסוך הגעה של עובד ההוראה אל מוקדי השירות או את הפניה טלפונית.

נזכיר כי מחאת עובדי ההוראה פרצה על רקע הקיזוזים אשר בוצעו במשכורת חודש ספטמבר, ברכיב הנסיעות, בגין הרפורמה אשר הוחלה על ידי משרדי התחבורה והאוצר בתחבורה הציבורית. באותה עת עלו סוגיות נוספות אשר התייחסו לרכיבים אחרים ונוספים של תלושי השכר הכוללים, בין היתר, ותק, מתן גמולים ועדכון דרגות.

מנכ"לית משרד החינוך, מיכל כהן: "השקעה בחינוך מתחילה בעובדי ההוראה, ולכן בראש ובראשונה, אנחנו נדאג להעניק לעובד ההוראה את כל הכלים שנדרשים לו כדי למלא את ייעודו כמחנך. מסקנות הוועדה מהוות הזדמנות חשובה כדי להעמיק את תהליכי העבודה. נייעל ונשפר את תהליכי השכר, נעמיק את השירותים שאנו מעניקים לעובדי ההוראה, נגביר באופן ניכר את השקיפות בשכר ובנתוני העסקה, ונפעל כדי לחזק את שיתופי הפעולה עם כל השותפים לעשייה החינוכית".

שר החינוך נפתלי בנט הוסיף, "מסקנות הוועדה המוגשות כיום, הן תיקון חשוב וראוי. לוח הזמנים שהקצבתי לוועדה היה קצר והדו״ח הזה ייושם, כי כאשר הדברים מגיעים למעמד המורה בישראל ולזכויותיו, אני מתכוון לפעול בכל הכוח ולהפוך כל אבן. לעובדי ההוראה בישראל מגיע *שכר מדויק, בדין ולא בחסד. אנחנו מאמינים במורים, אנחנו מלאי הערכה למורים, לכן החלטנו לפני חודשיים להקים ועדה במטרה ליעל תהליכי עבודה של עשרות שנים במשרד החינוך, כך שמורים באמת יקבלו סוף סוף את המגיע להם אני נחוש ליישם את מסקנות הוועדה".