מעודדים את הצמיחה בפריפריה

ועדת הכספים אישרה את חוק עידוד השקעות הון החדש.
יופחת שיעור המס על חברות הפועלות בפריפריה ל-7.5%. "צעד חשוב להגברת הצמיחה במשק"

חזקי ברוך , ט"ו בכסלו תשע"ז

גפני
גפני
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ועדת הכספים אישרה הערב (ה') במסגרת חוק ההסדרים תיקון לחוק עידוד השקעות הון, הקובע שיעורים מופחתים של מס חברות ומס על רווח הון למפעלים טכנולוגיים מועדפים על הכנסה הנובעת מקניין רוחני.

זאת, על-מנת לעודד חברות בינלאומיות גדולות, בעיקר בתחום ההיי-טק, לעבור לישראל ולפתח את הקניין הרוחני שלהן בישראל.

על-פי הצעת החוק מס החברות שמשלמות חברות מועדפות הפועלות במרכז הארץ עומד על 16% ובפריפריה, בעקבות לחצי ועדת הכספים, המס הורד מ-9% ל-7.5%. מלכתחילה היתה דרישה מקרב חברי ועדת הכספים והתאחדות התעשיינים להוריד את המס במרכז ל-12% ובפריפריה ל-6%.

בניגוד להצעות חוק אחרות בחוק ההסדרים, לחוק הזה לא היו מתנגדים ומעבר לתמיכת חברי הקואליציה, רוב חברי האופוזיציה נמנעו בלבד וחלקם תמכו.

כל חברי הוועדה ברכו על אישור החוק, אף שחלקם שאפו להפחית עוד יותר את שיעורי המס על-מנת להגביר את האטרקטיביות של ישראל בפני החברות הבינלאומיות ובמיוחד של ההשקעה בפריפריה. נושא שהיה שנוי מאוד במחלוקת אך אושר בסופו של דבר היה 'סעיף היציבות', המבטיח לחברות בינלאומיות יציבות בדיני המס למשך 10 שנים, גם זה על-מנת לעודד אותן להגיע לישראל.

עוד בחוק, נקבע שהמס על החלק היחסי של הכנסה טכנולוגית מועדפת בחלוקת דיבידנדים יהיה מס מופחת בשיעור 4% בלבד. כמו-כן, מס מופחת בשיעור 5% על דיבידנד המחולק לחברת-אם זרה. תכלית החוק כאמור, על-מנת לעודד את החברות הגדולות מהעולם לבחור בישראל כאלטרנטיבת השקעה.

עוד כולל החוק הטבה למפעלים בנגב, לרבות ביישובי עוטף עזה, לפיה הם ייהנו מ'מענק נגב' מוגדל מ- 20% ל- 30% בהתאם למדד הפריפריאלי 1-4. בנוסף, בעקבות דרישת חברי כנסת בוועדה ופניית ראשי הערים ירושלים ובאר-שבע להוריד את המס בפריפריה, בכלל זה ירושלים, מרמה של 9% ל- 6% והפשרה שהושגה בסוף; 7.5, בוטלה הכוונה לתת מענק ייעודי לעידוד היי-טק בירושלים ובבאר-שבע בגובה 50 מיליון ₪ בכל אחת משתי שנות התקציב מהרשות לחדשנות (המדען הראשי).

סעיף היציבות בחוק קובע כי מנכ"לי משרדי האוצר והכלכלה ומנהל רשות המיסים רשאים לתת את סעיף היציבות לחברות עם מחזור של 10 מיליארד ₪ ומעלה. חברי כנסת, בעיקר מהאופוזיציה אך גם מהקואליציה, ניסו לשנות את סעיף היציבות כך שיחול גם על חברות עם מחזורים פחותים על-מנת לאפשר גם לחברות ישראליות לעמוד בתחרות מול החברות הזרות ועל-מנת לעודד אותן. כאמור הרף לא השתנה והסעיף אושר כפי שהוא.

במהלך הדיונים והמו"מ בין חברי ועדת הכספים, ראשי הערים ירושלים ובאר-שבע והתאחדות התעשיינים לאנשי האוצר, טענו חברי הכנסת שהחוק, אף שכוונתו טובה, אינו מספיק בשביל למשוך חברות זרות להשקיע בישראל, בוודאי לא בפריפריה, כיוון שפערי המס אינם גדולים מספיק ואין בהם כדי לעודד את המעבר לפריפריה.

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת:, טען כי "ההצעה המקורית של האוצר שוחקת לחלוטין את הרעיון של אזור פיתוח א', שכולל אזורי פריפריה, בהם גם ירושלים, שנבע מהחלטת הממשלה לחזק את הפריפריה ואת בירת ישראל".

ברקת ציין, כי "כמי שבא מתעשיית ההיי-טק, היה על האוצר לעשות סימולציות ולבדוק עד כמה החוק יהיה אפקטיבי. מבחינת התועלת בחוק, לא רק העלות בהפסד הכנסות משחקת, אלא מדברים על חיזוק הנגב וירושלים. היה ראוי ששיעור המס יירד לפחות ל- 6% אם באמת רוצים להפוך את המקומות האלה לתחרותיים. יש מקומות בעולם בהם נהוג להוריד אפילו ל- 3% ואף אפס לתקופות מסוימות". לבסוף, לאחר שהושגה הפשרה, של 7.5%, הוא בירך על אישור החוק והודה לחברי ועדת הכספים על ההירתמות להורדת רף המס וההישג. "מדובר בצעד חברתי-כלכלי חשוב למדינת ישראל".

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, שבמהלך היום עזב בזעם את הדיון בוועדה תוך שהוא מתבטא בחריפות כי "לא ניתן לעשות עסקים בישראל, אני אקרא לחבריי בתעשייה לעבור לחו"ל", שב אליו לאחר שהושגה הפשרה והודה אף הוא לוועדת הכספים, "על חודשים ארוכים של עבודה. לא קיבלנו את כל מה שרצינו אבל בכל-זאת הושג פה משהו והיה שת"פ מצד האוצר".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, סיכם את המו"מ המתיש סביב החוק ואמר "הדיון על החוק הזה פתח דיון הרבה יותר רחב גם על נושאים אחרים שראוי לדון בהם בחודשים הקרובים. החוק הזה בא בסה"כ לתת מענה לצורך דחוף להתאים עצמינו לדרישות ה- OECD ולנצל לו"ז מתקצר שבו חברות בינלאומיות יקבלו החלטות היכן להשקיע. החוק מביא בשורה להרבה ראשי רשויות שבשבילן הירידה מ-9% ל- 7.5%. אנחנו מקווים שחברות זרות ייראו במדינת ישראל אלטרנטיבה להשקעה ושהוא יוביל להגברת הצמיחה".

ח"כ רחל עזריה (כולנו) הביעה שביעות רצון על אישור החוק ובמיוחד עקב השינוי לטובת ירושלים והנגב: "אני שמחה שהדיונים הארוכים נשאו פרי. שינוי השיטה הבינלאומית והחוק החדש מהווים הזדמנות אמתית להגדלת היקף חברות ההיי-טק בישראל. הבשורה הנוספת היא הקלות נוספות ובשורות לאזורי פריפריה הכולל את ירושלים. הפריפריה וירושלים יזכו למיסוי של 7.5%, שימשכו חברות בינלאומיות להשקיע בהן. הבשורות האלו מצטרפות למענקים שאישרנו אתמול בקרן הארנונה. מדינת ישראל מצהירה כאן כי ירושלים והפריפריה נמצאים בראש סדר העדיפות שלה".

ח"כ מנואל טרכטנברג (המחנה הציוני) הביע תרעומת על הרף הגבוה בסעיף היציבות: "המדינה מציבה את החברות הישראליות בנחיתות לעומת חברות ענק רב-לאומיות. אנחנו לא רוצים להיות מקלט מס לחברות רב לאומיות ענקיות ועוצמתיות שרק רוצות תכנוני מס תוך שהן נהנות מיתרון ברור מול החברות הישראליות. חברות ישראליות שצמחו כאן, אם הן מגיעות לחצי מיליארד זה הישג עצום בממדים ישראליים ויש לתת להן אופק להישאר כאן. יש לקבוע שסעיף היציבות יינתן למפעל טכנולוגי מועדף למקרים כמו חברת WAZE אם היתה נשארת כאן ו- MOBILE-EYE, לא רק לחברות זרות".

ח"כ זהבה גלאון (מרצ) טענה כי "יש לבטל את סעיף היציבות, שכן בג"צ כבר פסל אותו במקרה של מתווה הגז. סעיף כזה מחליש את היכולת של הממשלה לבצע שינוים בהטבות האלה ומגביל גם את הכנסת".

נציגת משרד המשפטים טענה בדיון: "סעיף היציבות לא מונע מהכנסת לחוקק חוק אחר שמשנה את הסדרי המס. הסעיף הזה זו התחייבות של המדינה כלפי החברות האלה, זה נותן מידה. הקושי שלא מתווה את שיקול הדעת של המנהלים במתן ההטבות. לא מתווה אמות מידה וקריטריונים למנהלים בבואם לתת את ההטבה הזו".

היועצת המשפטית לוועדה, שגית אפיק, אמרה כי אין בעיה חוקתית עם סעיף היציבות, מכיוון ''שזה לא חוק משוריין כי אין לנו חוק יסוד חקיקה אז לכאורה זה לא סעיף יציבות באמת ולכן לא ברורה המחויבות שהוא מקנה, כי ניתן לקדם חוק אחר שיישנה".

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) ציין בסיפוק את סיום העבודה לאישור החוק ואמר: "ועדת הכספים הביעה היום אמירה חשובה למען הגברת הצמיחה. הצעד הזה עשוי לעודד חברות גדולות לבוא לכאן ולייצר עוד אלפיי מקומות עבודה, תוך שהן מפתחות את הקניין הרוחני שלהן כאן בישראל. יש כאן פוטנציאל עצום ואנחנו נמשיך ונעקוב אחר השפעות החוק".